Dinyeper geçildi mi?

Dünya Haberleri —

.

.

  • Ukrayna, Rusya’nın tahkim ettiği Dinyeper Nehri'nin doğusuna geçtiğini iddia etti, Rusya Ukrayna'nın girişiminin başarısız olduğunu söyledi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Dinyeper Nehir üzerinde savunma hattı oluşturan Rusya’ya karşı Ukrayna Ordusu'nun başlattığı karşı taaruzda ilerleme kaydedildiğini duyurdu.  Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rusya tarafından bombalanan yerleşim birimleri arasında, nehrin 3 km doğusundaki Pishchanivka köyünün de yer aldığını açıkladı.
Amerika merkezli Savaş Çalışmaları Enstitüsü (ISW) de Ukrayna birliklerinin nehrin 4 kilometre kadar doğusuna ilerlediğini öne sürdü. Bu iddia, Ukrayna birliklerinin Dinyeper Nehri'ni geçmeyi başardığını ve hâlâ Rus kontrolündeki tarafta mevzilendiklerini söyleyen bazı Rus askeri blog yazarları tarafından da desteklendi. Herson Bölge Konseyi Başkan Yardımcısı Yuriy Sobolevsky cuma günü "savunma güçlerini rahatsız etmemek için" konuya ilişkin bilgi vermekten kaçınmıştı. 

Rusya: Başarısız girişim
Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna birliklerinin Dinyeper nehrinin Rusya kontrolündeki kıyısına dayanma girişiminin engellendiği belirtildi. Bakanlık günlük brifinginde "Düşman adalarda ve Dinyeper nehrinin sol (doğu) kıyısında bir dayanak noktası oluşturmak için bir dizi başarısız girişimde bulundu." ifadelerini kullandı.
Rusya ve Ukrayna kuvvetleri, Rusya'nın nehrin batı yakasından çekildiği geçtiğimiz yıl kasım ayından bu yana, Herson bölgesinde nehrin iki yakasında karşı karşıya. Ukrayna birlikleri  Dinyeper'i geçmek için çok sayıda girişimde bulunmuştu ancak Rusya'ya karşı başarılı olamamıştı. KİEV

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.