Doğuş günü kutlandı

Diaspora Haberleri —

5 Nisan 2021 Pazartesi - 15:35

  • Avrupa’nın birçok merkezinde Kürdistanlılar ve dostları Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 72. yaşını çeşitli etkinliklerle kutladı.

 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğum günü olan 4 Nisan Avrupa’nın birçok kentinde farklı etkinliklerle kutlandı.

Almanya’nın Hamburg kentinde Hemlingen kasabasındaki bir çiftlikte fidanlar dikildi. İkinci bir etkinlik ile Öcalan’ın yaşam felsefesinin ayrıntılarının yazılı olduğu kartlar ve kırmızı güller dağıttı. Rojbin Kadın Meclisi, Altona semtindeki Mercado meydanında stant açtı.

Kiel’de ise Kürdistanlılar 4 Nisan vesilesiyle çevreden geçenlere gül dağıttı, halaylar çekti. DKTM adına konuşan Ehsan Melezgirt, Öcalan’ın felsefesi ve mücadelesinin sadece Kürt halkı için değil, dünya devrim hareketleri için bir esin kaynağı olduğunu söyledi.

Mannheim’da 4 Nisan Altermeßplatz’da kutlandı. Kutlama boyunca halaylar çekildi ve sık sık, “Be Serok jiyan nabe”, “Bi can, bi xwin em bi terene ey Serok Apo”, “Biji Serok Apo” sloganları atıldı. Kutlamaya Die Linke ve MLPD temsilcileri de katıldı.

Berlin'de 4 Nisan vesilesiyle Hevrîn Xelef bahçesinde fidanlar dikildi. Etkinlikte “Bugünü bizler şahıs ile sınırlandırmıyoruz kadınların, insanlığın ve bütün Ortadoğu’nun doğuşu olarak belirtiyoruz” denildi. Enternasyonalist gençler ve TCŞ, Teko-JIN aktivistleri de aynı gün 4 Nisan’ı bir yürüyüş ile karşıladı. Dev PKK bayrağı açılarak yürüyüşe devam eden gençler “Önderliksiz yaşamı kabul etmiyoruz” mesajı verdi.

Darmstadt’ta Roza Kadın Meclisi’nin düzenlediği etkinlikte bir konuşma yapan Mürşide Oltan, “Öcalan’ın doğum günü aynı zamanda milyonların doğum ve var olma günüdür” dedi. Kürdistanlılar etkinlik boyunca “Biji Serok Apo”, “Hebuna te hebunameye” sloganları atarak halay çekti.

Oldenburg ve çevresinde yaşayan Kürdistanlılar birçok yerde ağaçlar dikerek, Öcalan’ın doğum gününü kutladı. Enternasyonalistler ise kentin en işlek yerlerinden olan El Hambra’ya Öcalan posterlerini astı.