Dolandırıcı Ziraat

29 Temmuz 2020 Çarşamba - 08:14

  • ‘Bir bankadan daha fazlası’ sloganıyla reklam yapan Türk devlet bankası Ziraat, çiftçilerden yaptığı sigorta kesintisini Tarım Sigortaları Havuzu hesabına aktarmak yerine faizli hesabında işletti.

ARJİN DİLEK ÖNCEL - MA/AMED

Amed’in Lice ilçesinde Hayvansal Üretim İşletme Kredisi çeken çiftçiler, Ziraat Bankası’nın Lice Şubesi tarafından dolandırıldı. Banka, hayvanların sigortalanması için yaptığı kesintiyi, Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) hesabı yerine kendi hesabına faizli yatırdı. Bankanın bu işlemi, çiftçilerin hayvanlarının ölmesiyle ortaya çıktı. Lice’de bu krediyi kullanan tüm yurttaşlar için aynı durumun yaşandığı belirtilirken, olayla ilgili Lice Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Lice Cumhuriyet Savcılığı’nın soruşturması mağdurların suç duyurusu dosyasına yansıdı. Paranın faizi ile birlikte geri ödenmesi için uzlaşma arayışına giren banka, savcılığa gönderdiği savunmada, sigorta için yaptığı kesintinin sigorta kurumuna yatırmalarının zorunlu olmadığını savundu. Banka savunmasında, ”işletmedeki hayvanların sigorta zorunluluğunun olmadığını, hayvanları sigortalatma konusunda müşteriden yanıt beklediklerini, gelen yanıt doğrultusunda hayvanların sigortalatılacağını, banka hesabında bloke konularak bekletilen tutarın da müşterinin talebi doğrultusunda sigorta poliçesi düzenleyeceğini” iddia etti. 

TARSİM, savunmayı yalanladı

 Bankanın müşterinin yapması gerektiği yönündeki iddiasına ilişkin zorunlu sigorta yapma ile görevli TARSİM Bölge Müdürlüğü yetkilileri, bankanın iddiasını yalanladı. TARSİM Bölge Müdürlüğü yetkilileri, sigorta işleminin müşteri tarafından değil, bankanın talebi ve eksper isteğiyle gerçekleşen bir işlem olduğunu kaydetti. TARSİM yetkilileri, sisteme düşen talepler doğrultusunda hayvan hayatı sigortası poliçesi düzenlediklerini, sisteme düşen bir talep yoksa hayvanlar için herhangi bir sigortanın yapılmadığını, bu işlemin banka tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğini anlattı.

Faizini yurttaşa ödetti

 Hayvanlarının ölmesiyle çektiği krediden yapılan sigorta kesintisinin sigorta kurumuna yatırılmadığını öğrenerek, dolandırıcılığın ortaya çıkmasını sağlayan yurttaşlardan Metin Bekiroğlu, yaşananları anlattı: ”Bankadan Ekim 2019’da 30 bin TL kredi çektim. Aldığım bu krediye karşılık, işletmemde kayıtlı bulunan hayvanların TARSİM tarafından sigortalanması için banka tarafından benden bin 300 TL kesinti yapıldı. Bu durumda işletmemdeki hayvanların sigortalanması gerekiyordu. Aradan bir süre geçti. Hayvanlarımdan bir tanesi 22 Mart’ta öldü. TARSİM’i aradım. TARSİM adıma herhangi bir sigorta poliçesinin düzenlenmediğini söyledi. Muhatap bankaya gidip hayvanımın sigortalatılmadığını söyledim. Banka yaptıkları sigorta kesintisinin benim sigorta şirketine bildirmem gerektiğini söyledi. Oysa kredi veren banka, sigorta kesintisi yaptığı gibi bu durumu sigorta şirketine aktarmalıydı. Benden kestikleri parayı kendi hesaplarında fiili olarak işletmişler. İşletilen bu paranın faizini kredi çektiğim için bana ödetecekler.”

Teklifle kabul etti

 Bankanın, bloke koyarak, sigorta şirketine yatırmadığı ve faizle paralarını işlettiği çiftçilere paralarını faiziyle geri ödeme teklifinde bulunduğunu dile getiren Bekiroğlu, bankanın bu teklifi ile yaptığı usulsüzlüğü kabul ettiğini belirtti.

Suç duyurusu

Olayın patlak vermesiyle bankanın bloke koyduğu paranın blokesini kaldırıp tekrar kendi hesabına aktardığını kaydeden Bekiroğlu, bankanın müşterileri üzerinden haksız kazanç elde ettiğini ifade ederek, CİMER’e başvurduğunu, ardından da Lice Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Hepsi mağdur

 Aynı bankadan 24 Ekim 2019’da kredi çeken Mehmet Emin Mordeniz de sigorta kapsamında kesilen bin 400 TL’sine rağmen hayvanlarının sigortalatılmadığını kaydetti. Mordeniz, 40 bin TL kredi çektiği Ziraat Bankası Lice Şubesi’nin kendi hesabından bin 400 TL’ye büyükbaş hayvanlarını sigortalatmak için kesinti yaptığını, ancak söz konusu sigorta için TARSİM’i bilgilendirmediklerini, kendisinden kesinti yapılan paranın ise bankanın hesabında işletildiğini belirtti. Sigortalı sandığı hayvanların ölmesiyle TARSİM’i arayan Mordeniz, hayvanlarının sigortalatılmadığını öğrendi. Mordeniz, söz konusu banka hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Yanlış isim verdi

 Banka, Mordeniz’in suç duyurusu üzerine savcılığa verdiği yanıtta bir skandala daha imza attı. Müşterileri olan Mehmet Emin Mordeniz’in adını kayıtlara Mehmet Emin Morkuzu olarak geçti. Banka, Mordeniz için savcılığa verdiği yanıtta, TARSİM’e başvuru yapıldığını, TARSİM’den görevlilerin ilçeye geldiğini, ancak Mehmet Emin Mordeniz’e ulaşılamadığı savunmasını yaptı.

TARSİM yine yalanladı

 Banka’nın Mordeniz’le ilgili iddiasını yalanlayan TARSİM yetkilileri, Mehmet Emin Mordeniz adına kendi sistemlerine herhangi bir hayvan sigortası bildirimi düşmediğini kaydetti. TARSİM yetkilileri, sisteme düşen talepler doğrultusunda hayvan hayatı sigortası poliçesi düzenlediklerini, sisteme düşen bir talep yok ise hayvanlar için herhangi bir sigortanın yapılmadığını kaydetti.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.