Dört kardeşim şehit düştü

Dosya Haberleri —

13 Nisan 2021 Salı - 23:00

  • Vartolu Kaya ailesi, dört oğlunu özgürlük mücadelesinde şehit verdi. Baba, çocuklarının acısına dayanamadı, yaşamını yitirdi. Dört kardeşi şehit düşen, kendisi ise sürgünde yaşayan Ali Kaya, “Kardeş acısı, evlat acısı çok zor ama nihayetinde bu acılar üzerinden bir zafer doğdu. Vicdanımız rahat, mutluyuz, umutluyuz” diyor.

DENİZ BABİR

 

Ayhan Kaya (Mordem), 1995’in Aralık ayında, Serxwebûn gazetesinde yayımlanan yazısında, şehit düşen kardeşleri için şunları söylüyordu. “Kim uykuyu düşünüyordu? Genç kardeşim Ercan gözlerimin önüne geldi. Yine aynı günde iki canımın Kürdistanlaştığını öğreniyorum. Ercan, henüz 16’sındaydı. Yeni yeşermişti, gencecik fidanlar gibi. O, Sertaç ve Cevahir hevallerden aldığı bayrağı yere düşürmemişti. O bayrağı onurlu bir şekilde taşıdı.”

Mordem de dahil olmak üzere dört kardeşini özgürlük mücadelesinde şehit veren ağabeyleri Ali Kaya, “Biz aile olarak vicdanen bir nebze de olsa umutlu ve mutluyuz, çünkü kardeşlerim halklarına ve ailelerine ihanet etmediler. Mordem, yazdığı kitapla da kendisini, kardeşlerini ve ulusal kurtuluş mücadelesindeki arkadaşlarını yaşattı” diyor.

Ali Kaya

Bir gerilla günlüğü

“Mordem’in Güncesi”, birçok insanın Kürt Özgürlük Hareketi ile tanışmasına vesile olmuş bir gerilla günlüğü. Ayhan Kaya’nın (Mordem) yazdığı bu günlük, onun şehadetinden sonra basıldı. Mordem, kitabında, “Yoldaşlara ilk ulaştığımda dünyanın en mutlu insanlarından biriydim” diyor: “Artık ben de özgürlük savaşçısı olmaya adım atmıştım.”

Mordem, bir özgürlük savaşçısı olarak, 1995’in Ağustos ayında Güney Kürdistan'da, KDP güçleri ile yaşanan çatışmada şehit düştü. Almanya’da yaşayan ağabeyi Ali Kaya, Mordem’i ve şehit düşen diğer üç kardeşini anlattı.

Muş’un Varto ilçesine bağlı Segiran köyünde dünyaya geldiklerini ve iki kız, yedi erkek olmak üzere dokuz kardeş olduklarını anlatan Kaya, devam ediyor: “Ailem hayvancılıkla uğraşıyordu. Babam, zor şartlara rağmen hepimizi okuttu ama imkansızlıklardan dolayı kız kardeşlerimi okutmadı. 1982 yılına kadar köyümüzde yaşadık, ondan sonra Varto’ya yerleştik. Babam Varto’da bir dükkan açmıştı. Orada çok güzel günlerimiz oldu. Kardeşlerim liseyi burada okuyordu. Ailede üniversiteyi sadece Ali Abbas okudu. Ankara’da üniversiteye gidiyordu, Varto’ya gelince hep insanlarla konuşuyordu, özellikle de yaşlılarla sohbet ederdi.”

 

Ali Abbas hepimize anlatırdı

Daha sonra Sertaç kod adıyla yer aldığı özgürlük mücadelesinde şehit düşen kardeşi Ali Abbas’ın üniversite yıllarında parti ile tanıştığını anlatan Kaya, kendisinin de o dönemde hareketi tanımaya başladığını anlatıyor: “Ali Abbas gelince bizimle oturup sohbet ederdi. 90’larda Kürt ulusal meselesi ailemize ulaşmıştı. Parti ile tanıştıktan sonra biz de çalışmalara destek vermeye başladık. Ali Abbas, okulda örgüt çalışmalarında aktif yer alıyordu. O zamanlarda Vartolu bir hemşire yakınımız gözaltına alındı ve sonra gelip bize gözaltında Ali Abbas üzerine ifade verdiğini, kaçmazsa tutuklanacağını söyledi.”