Dr. Jan Van Aken: Kimyasalı tespit ettik

Dosya Haberleri —

13 Ekim 2022 Perşembe - 20:00

Dr. Jan Van Aken/foto:wikipedia

Dr. Jan Van Aken/foto:wikipedia

  • Türk devletinin kimyasal saldırılarını incelemek için Güney Kürdistan’a giden Nükleer Savaşın Önlenmesi için Uluslararası Hekimler (IPPNW) heyeti hazırladığı raporu açıkladı. Heyette yer alan Dr. Jan Van Aken, "Kimyasal silah kullanımını tespit ettik" dedi.
  • Uluslararası ilgili kurumları acilen harekete geçmeye çağıran Dr. Jan Van Aken, "Eğer bir şüpheli kimyasal silah kullanımı vakası yaşanırsa, Dünya Sağlık Örgütü’nün bu konuda BM Genel Sekreterini doğrudan bilgilendirmesi gerekir" dedi.
  • Halk Savunma Merkezi (HSM) Karargah Komutanı Murat Karayılan, "Türk devletinin kimyasal silah kullandığı kesindir, Türk devleti Güney Kürdistan'da kimyasal silahları gerillaya karşı kullanıyor. Her şey gözler önündedir. Bizi inandırıcı bulmuyorlarsa o zaman bağımsız heyetler gelip bakabilirler" demişti.

SELAHATTİN IŞILDAK / BRÜKSEL

Türk devletinin KDP ortaklığında Güney Kürdistan Bölgesi’nin Zap, Avaşîn ve Metîna bölgelerine başlattığı saldırıları sürüyor. Bu saldırılarda ağır kayıplar veren Türk devleti kimyasal silaha sarıldı. NATO'nun ikinci büyük ordusu olarak tanımlanan Türk ordusu, gerilla karşısında yenilgisini örtmek için Medya Savunma Alanları'na kimyasal silahlar ile saldırıyor. Türk devletinin savaş suçu işlediğini vurgulayan PKK, kimyasal silah ile bölgede inceleme yapılmasını talep etmişti. Söz konusu talebin ardından Türk devletinin kimyasal saldırılarını incelemek için Güney Kürdistan’a giden Nükleer Savaşın Önlenmesi için Uluslararası Hekimler (IPPNW) arasında yer alan ve yaptıkları çalışmalardan dolayı 1985 yılında Nobel Barış Ödülü ile ödüllendirilen kuruluşun Almanya ve İsviçre adına iki temsilcisi 20-27 Eylül 2022 tarihleri arasında Güney Kurdistan’a bir ziyarette bulundu. İki kişilik heyette; IPPNW Almanya'nın bilimsel danışma kurulu üyesi ve Saddam Hüseyin döneminde Irak'taki kimyasal ve biyolojik silahlarını araştıran Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı bir kuruluş olan UNMOVIC adına görev yapmış eski biyolojik silah denetçisi Dr. Jan Van Aken ile IPPNW İsviçre örgütlenmesi başkanı ve acil tıp ve kurtarma alanında 40 yıldan fazla deneyime sahip doktor Dr. Josef Beppe Savary idi.

Amêdiye Kaymakamı engelledi

Türk ordusunun Güney Kürdistan Bölgesi’nde kullandığı kimyasal silahlara ilişkin incelemelerde bulunmak için Hiruri ve Kanimasi köylerine gitmek isteyen heyete, Amediyê ilçe Kaymakamı tarafından izin verilmedi. 27 Eylül 2022 tarihinde Jan Van Aken ve Josef Savary, Süleymaniye Kürdistan Bölgesi Parlementosu Ofisi’nde basın açıklaması yaptı. 25 yıldır kimyasal silah araştırmaları yapan biyolog Jan Van Aken; konuşmasında, “Geçen hafta Çemçemal ve Halepçe’deki Enfal Anıtı’nı ziyaret ettik. Amediye ilçesini de ziyaret ederek Hirur ve Kanimasi köylerine ve hastanesine ulaşmaya çalıştık. Bize ulaşan bazı raporlara göre o bölgede kimyasal silahlar kullanılıyor. Bizler de inceleme yapmak ve rapor tutmak istedik. Kimyasal silah mağduru olan Haci Abdullah Hiruri ile konuşmak istedik fakat Amêdiye Kaymakamı izin vermedi ve araştırma yapmamızı engelledi” dedi.

Rapor yayınlandı

“Kürdistan Bölgesel Hükümeti’ni ve Irak merkezi hükümetine BM’den kimyasal silah kullanımını araştırmasını istemeleri çağrısını yaptı. Dr. Jan Van Aken ve Dr. Josef Beppe Savary, 7 günlük ziyaretlerinin sonucunda bir rapor hazırladı. Bu raporu öncelikli olarak kendi bağlı oldukları kuruluşa ilettiler. Bütün engellemelere rağmen hazırlanan bu rapor, 12 Ekim 2022 tarihinde kuruluşun Almanya ve İsviçre seksiyonlarının resmi internet sitesinde uluslararası kamuoyunun dikkatine sunuldu.

Türk devleti kimyasalı savundu

“Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’nin Kuzey Irak’ta Olası İhlallerine İlişkin Bağımsız Bir Soruşturmaya Acilen İhtiyaç Var” başlıklı 6 sayfalık raporda önemli kanıtlara yer verildi. Türk devletinin kimyasal silah kullandığını itiraf ettiğine dikkat çekilen raporda, "Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kuzey Irak'ta PKK'ye karşı yürütülen bir askeri operasyon sırasında göz yaşartıcı gaz kullanıldığını TBMM'de açıkça kabul etti. Bu durum Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’nin açık bir ihlalidir ve uluslararası toplum tarafından yasal olarak takip edilmelidir" vurgusu yapıldı.

Kimyasal silahlar tespit edildi

20-27 Eylül 2022 tarihleri arasında IPPNW'nin gerçekleştiği ziyaretin hatırlatıldığı raporda, şu ifadelere yer verildi: "Bu görev sırasında, Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'nin olası ihlallerine ilişkin bazı dolaylı kanıtlar bulunmuştur. Türk ordusu tarafından terk edilmiş bir alanın yakınında bulunan malzemeler arasında, klasik bir kimyasal savaş ajanı olan klor üretmek için kullanılabilecek hidroklorik asit ve çamaşır suyu konteynerleri de vardı. Aynı bölgede kimyasal silahlara karşı koruma sağlayan gaz maskelerinin konulması için konteynerler de bulunmuştur. Bir videoda Türk askerleri PKK savaşçıları tarafından kullanılan bir mağaranın yakınında el yapımı bir gaz pompalama cihazı hazırlarken görülüyor. Bunların hiçbiri kimyasal silah kullanımının kesin kanıtı olmamakla birlikte, daha fazla bağımsız soruşturma yapılmasını gerektirmektedir. Bölgede kimyasal silah kullanıldığı iddialarını kesin olarak teyit etmek ya da çürütmek üzere, örneğin OPCW ya da BM Genel Sekreteri tarafından bölgeye uluslararası bir araştırma misyonu gönderilmesi çağrısında bulunuyoruz."