Dünya kadınları ve lezzetleri buluşacak

Kadın Haberleri —

27 Ağustos 2020 Perşembe - 22:40

  • Fransa'nın Rennes şehrinde yalnızca ilticacı kadınların çalışabileceği bir restoran, Eylül ayında hizmete giriyor.

SELMA AKKAYA

You.Me Dünyanın Lezzetleri yeni bir kadın projesi. Elodie ve Clémentine adlı iki kadın Fransa'nın Rennes şehrinde yalnızca ilticacı kadınların çalışabileceği bir restoranı, Eylül ayında hizmete geçirecek. Dayanışma amacıyla mülteci kadınları mutfak sanatı hakkında eğiterek Rennes halkıyla buluşturmayı hedefleyen iki Fransız genç kadın, aynı zamanda dünyadan lezzetler de sunacak.
Kadınlardan birisi şef diğeri ise sosyal hizmet uzmanı. Sosyal hizmet uzmanı olan Clémentine, Fransa terre d’asile ve Coallia’da çalıştı. “Profesyonel ve sosyal entegrasyon danışmanıydım. Randevularda insanlar bana evlerinden yiyecek getirdiler. Mültecilerle bu alış-veriş trafiğinden sonra Nisan 2019’da bir dayanışma restoranı fikri zemin kazandı” diyen Clémentine, her zaman kadınlar için yapılacak bir şeyler olduğunu unutmamak gerektiğini ifade ediyor.
Rennes hakkının gözünde mültecilere bakış açısını değiştirmeyi hedefleyen iki arkadaş, “Yemek pişirmek, güçlü bir paylaşım aracıdır” diyor.
Şef olan Elodie ise “Mutfak güçlü bir paylaşım alanı. Bu paylaşım alanını dünyanın değişik noktalarından gelen insanlarla birlikte bir sosyal amaç etrafında çalışmak ise ayrı bir lezzet” diyerek farklı uluslarla buluşmanın heyecanını yaşadığını ifade ediyor.
Proje Eylül’de hayat bulacak. Hazırlıklar kapsamında 19 Ağustos’ta 50 kişilik yemek hazırlayan ekip arasında, Çin, Suriye, Fas ve Lübnan’a uzanan yelpazede farklı uluslardan kadınlar bulunuyor.
Clémentine ve Elodie ile iletişime geçmek isteyen Rennes yaşayan kadınlar için e-posta adresi (contact@you-me.fr) veya telefon (07 83 05 08 61) şeklinde.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.