Dünya lideri kadınlar nerde?

Kadın Haberleri —

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu

  • Geçtiğimiz hafta 130 dünya lideri ve 50'den fazla bakan, New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nun yıllık toplantısında konuşma yaptı. Kürsüye çıkanların yüzde 12'sinden azı kadındı. Kadınlara bu kadar az yer verilmesi tepkiyle karşılandı.

Geçtiğimiz hafta 130 dünya lideri ve 50'den fazla bakan, New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nun yıllık toplantısında konuşma yaptı. Kürsüye çıkanların yüzde 12'sinden azı kadındı. Kadınlara bu kadar az yer verilmesi tepkiyle karşılandı.

Görünmüyorlar

BM Genel Sekreter Yardımcısı Emine Muhammed, 193 üyeli Genel Kurul'da son ülkenin konuşmasını tamamlamasının ardından gazetecilere, "Ülke yönetimleriyle görüşürken, heyet heyet insanlara bu durumu söyleyecek kadar cesur olmalıyız. Salonda çok net bir şey var. Kürsüde oturup aşağıya baktığınızda, kadınlar görünmüyor. Bu durum iyileştirilmeli" dedi.

Sadece 21 kadın

Üst düzey BM yetkilisi Movses Abelian, Genel Kurul toplantısına katılan 189 üye ülkeden konuşmacıların 88'inin devlet başkanı ve 42'sinin başbakan olduğunu söyledi. Konuşmacıların geri kalanı arasında lider yardımcıları, bakanlar ve altı büyükelçi yer aldı.

Abelian’ın gazetecilere açıklamasına göre, konuşmacılar arasında altı devlet başkanı, dört başbakan, bir başkan yardımcısı, dokuz bakan ve bir bakan yardımcısı olmak üzere 21 kadın vardı.

Güney Afrika’da kabinenin yüzde 50'si kadın

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, Genel Kurul'un ilk gününde yaptığı konuşmada, Güney Afrika kabinesinin yüzde 50'sini kadınların oluşturduğunu ve kendisine New York'ta tamamı kadınlardan oluşan bir heyetin eşlik ettiğini söyleyerek alkış toplamıştı.

Ramaphosa, "Bu Genel Kurul’da oturanların çoğunluğunun erkek olması hepimizi endişelendirmeli. Sormamız gereken soru şu: ‘Dünyadaki kadınlar nerede?’ Dünya kadınlarının burada olmaya hakkı var" şeklinde konuştu. NEW YORK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.