Düşünceleri gibi özgür olmalı

Yurt Dışı Haberleri —

Berlin, Öcalan eylem

Berlin, Öcalan eylem

  • "Abdullah Öcalan'a Özgürlük" kampanyasını sürdüren Kürt dostları, İmralı'daki tecride karşı "Öcalan'la Diyalog" günleri etkinlikleriyle fikirlerini yayıyor. 40’ı aşkın kentte yapılan etkinlikler 25 Haziran’a kadar sürecek.
  • Berlin’deki eyleme katılan Johannah Wegner, “Önder Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için tavrımızı gösterdik. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan düşünceleri gibi fiziksel olarak da özgür olmalı” dedi.

HAKAN TÜRKMEN/BERLİN

Kürt dostları “Abdullah Öcalan ile Diyalog” günleri kapsamında 15 Haziran’dan bu yana fikirlerini yaymak için eylem ve etkinlikler düzenliyor. 10 Ekim 2023’te startı verilen “Abdullah Öcalan’a Özgürlük, Kürt Sorununa Siyasi Çözüm” hamlesi kapsamında “Diyalog Günleri” adı altında eylem ve etkinlikler düzenleniyor. Almanya, İsveç, İspanya, Finlandiya, İtalya, Kolombiya, Katalonya, Polonya, Kenya gibi 15’i aşkın ülkede 40’ı aşkın kentte; kitap tanıtımları, bilgilendirme stantları, tiyatro, cezaevi yazılarından okumalar, sanatsal eylemler, mitingler, radyo yayınları vb. yapılıyor.

 

 

Farklı dillere çevrildi

Almanya’nın başkenti Berlin’de de Kevana Zerîn ve Widerklang Chor korosu ile Almanya Kürt Kadınlar Birliği (YJK-E) üyeleri “Abdullah Öcalan ile Diyalog Günleri” kapsamında Mariannenplatz Meydanı’nda İmralı tecridine dikkat çekmek için performans sergiledi. Kürt ve enternasyonal kadınlar, “Amara” şarkısı eşliğinde birlikte gösterilerini yaparken, Awazê Çiya’nın “Navê wê” parçasını da seslendirdiler. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın paradigmasından kesitlerin yazıldığı küçük not kağıtları da çevreye asıldı. Farklı dillerde hazırlanan notlar çiçeklerle süslendi.

 

 

Fiziki özgürlüğü de sağlanmalı

Enternasyonallerden Johannah Wegner, “Berlin sokaklarına Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fikirlerini taşımak için bu eylemi yaptık. 25 yıldır Türkiye cezaevinde tutulan Önder Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için tavrımızı gösterdik. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan düşünceleri gibi fiziksel olarak da özgür olmalı. Halklara demokratik bir yaşam sunuyor. Hem bu yaşam felsefesini tanıtmayı hem de bu yaşam felsefesine karşı duranları protesto etmeyi hedefledik” diye konuştu.