Ekin’le gurur duyun

17 Haziran 2022 Cuma - 18:00

  • Ankaralı enternasyonalist Ekin Wan'ın 15 Mayıs'ta Zap'ta şehit düştüğünü duyuran HPG BİM, "Türkiye halkı böylesi insan güzeli bir evlada ve devrimciye sahip olduğu için ne kadar gurur duysa yetersiz kalacaktır” diyerek Türkiye ve Kürdistan halklarına başsağlığı diledi.

Türkiyeli, enternasyonalist ve Apocu bir devrimci olan Ekin Wan adlı gerillanın şehit düştüğünü açıklayan HPG, “Halkların böylesine onurlu, cesur ve yiğit evlatları oldukça özgürlük ve sosyalizm davası mutlaka kazanacaktır! Türkiye halkı böylesi insan güzeli bir evlada ve devrimciye sahip olduğu için ne kadar gurur duysa yetersiz kalacaktır” diyerek Türkiye ve Kürdistan halklarına başsağlı diledi. 

HPG BİM, Ankaralı enternasyonalist Ekin Wan’ın(Ekin Arslan) 15 Mayıs’ta Zap’ta şehit düştüğünü duyurdu. “Türkiyeli, enternasyonalist ve Apocu bir devrimci olan Ekin arkadaşımızın şehadetinden dolayı başta Arslan ailesi olmak üzere demokrat-sosyalist Türkiye ve Kürdistan halklarına başsağlığı diliyoruz” diyen HPG, savaşta Kürt, Arap ve Türkiye halklarının en güzel, en kahraman, en yiğit evlatlarının muhteşem bir direniş sergilediğini kaydetti. 

Birbirinden değerli yoldaşlarını şehit verdiklerine işaret HPG, Ekin Wan’ı “Kavganın kıyısında köşesinde olmayı hiçbir zaman kabul etmedi. O denizin ortasında dalgalarla boğuşmak istedi. Ve bir devrimciye yakışır biçimde cesurca yaşadı. Ekin arkadaş gerçek bir devrimciydi” sözleriyle tanımladı. 

HPG BİM, Ekin Wan’ın hayatı ve mücadelesine ilişkin yaptığı açıklamanın öne çıkan kısımlarında şunlar belirtildi: 

Nadide bir devrimci 

Tarihi ve stratejik özgürlük savaşının merkezinde bulunan Zap bölgesinde ilk günden şehit düştüğü an’a kadar kahramanca savaşan, sabotaj taktiğini yaratıcı ve etkili bir biçimde uygulayan Ekin Wan yoldaşımız 15 Mayıs 2022’de düşmanla girdiği çatışmada şehadete ulaştı. Ekin yoldaşımızın enternasyonalist duruşu ve özgürlük mücadelesi Türkiye halklarının ortak mücadelesinin ve kardeşliğinin nadide örneklerinden biri olarak tarihe geçmiştir. Türkiye halkı böylesi insan güzeli bir evlada ve devrimciye sahip olduğu için ne kadar gurur duysa yetersiz kalacaktır. 

Mücadeleyle tanışma

Ekin yoldaşımız devrimci ve sosyalist değerlerin etkili olduğu bir gelenek içerisinde büyümüş, üniversite yıllarında arayışlarını bilinçle bilemiştir. Hacettepe Üniversitesi sanat tarihi bölümünde okurken yurtsever gençlikle tanışmış, Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ni tanıyarak arayışlarına en yakın ve hakiki cevabı PKK’de bulmuştur. Yurtsever gençlik çalışmalarında yer alarak Kürdistan ve Türkiye devrimine hizmet etmeyi esas almıştır. Daha sonrasında 2014 yılında DAİŞ’e karşı yürüttüğümüz mücadele Ekin arkadaşın ilgisini daha da derinleştirmiş ve gerilla saflarına katılmasına vesile olmuştur.

Sınırlara sığmadı

O, çağımızın mevcut gerçekliğinde bilinci, ruhu, düşüncesi, duygusu, bedeni çalınmış bir insan ve bir kadın olmayı kabul etmemiştir. Sınırlara hapsolmuş, görmesine izin verildiği kadar görebilen ya da görmeyen bir insan olmayı reddetmiştir. Dününden habersiz, geleceğine karşı umarsız, bugününde ise varlığı ile yokluğu belli olmayan bir insan gerçekliğini asla kabul edilmez bulmuştur. Bu nedenledir ki PKK’ye katılmayı tercih ederek insanlara, kadınlara ve toplumlara egemen tarih boyunca çizilen sınırlara sığmamış, bakış açısını hep daha da genişletmek, özgürleşmek ve kendini bilmek istemiştir. 

Denizlerin dalgası

Egemen tarih miras olarak birbirine şan şöhreti, para, mal varlığını bırakırken; ezilenlerin tarihi ise özgürleşme mücadelesini, yok edilemeyen komünal değerleri miras olarak bırakmıştır. İşte bu miras Denizlerden, Mahirlerden, İbrahim Kaypakkayalardan, Haki Karer ve Kemal Pirlere kadar birbirine bir zincir gibi eklenerek, bugünün özgürlük mücadelelerine yol açmıştır. Ekin yoldaşımız Denizlerin dalgası olmuştur. Denizler, Mahirler Türkiye’de başlattıkları gençlik mücadelesiyle bir çığır açtılar, Kürdistan ve Türkiye devrimine giden yolu araladılar. İdama giderken son nefeslerinde bile “Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği!” diyerek inkar ve imha edilen gerçekliği aydınlattılar. Kürdistan devrimi bu zincirin halkasına eklendi ve PKK olarak devamını buldu. 

Kavganın kıyısında olmayı kabul etmedi

Ekin yoldaşımız huzurlu ve insanı derinden kavramak isteyen bakışları, öğrenme aşkıyla ışıl ışıl parlayan parıltılı gözleri, görmüş geçirmiş insanlara has edası ile yoldaşlarını tahmin edilenin ötesinde etkiliyordu. Devrimcilik Ekin arkadaş için yaşam tarzıydı. O yüzden kavganın kıyısında köşesinde olmayı hiçbir zaman kabul etmedi. O denizin ortasında dalgalarla boğuşmak istedi. Ve bir devrimciye yakışır biçimde cesurca yaşadı. Ekin arkadaş gerçek bir devrimciydi. 

Kürtçe konuşma azmi

Ekin arkadaş sadeliğin seçkin olmak anlamına geldiğinin farkındalığıyla gerillacılığa bağlıydı. Bunun için dur durak nedir bilmiyor, zorluklar karşısında asla yıldırmıyordu. Ekin arkadaş için devrimcilik zor olanı tercih etmek ve tercihine göre yaşamayı becerebilmekti. Onun için devrimcilik yaşam ve davranış biçimine dönüşmüştü. Türk bir arkadaş olmasına rağmen o kadar fazla Kürtçe konuşma azmi vardı ki O’nu dinlemek çok güzeldi. 

Özgür kadın arayışı

Ekin arkadaş sorularına ve çelişkilerine cevap bulabilmek için sürekli olarak Önderliği okuyordu. Önderliğimizin özgür yaşam ve özgür kadın arayışı Ekin arkadaşın en fazla ilgisini çeken yönüydü. Kadın Kurtuluş İdeolojisi’nin ilkelerini yaşamı, davranışları ve ilişkileriyle kendi kişiliğinde somutlaştırdı. Kendini birçok yönüyle geliştiren Ekin arkadaş en çok da insanı etkileme gücünde gelişkindi. Mücadeleciliği, özgürlük aşkının beyninde ve yüreğinde yarattıkları yüzünde iz bırakmıştı. 

Sade ve mütevazi

Sakinliği ve olgunluğu, bunun yanında esprili hali, çocuksu gülüşü, pratik becerisi, kendini eğitme sorumluluğu, disiplini, insanlarla paylaşım gücü, karakterinin yaşama yansıyan izdüşümleriydi. İnsanı hiç sıkmadan kendini farklı görmeden öğretmeye çalışırdı. Ekin arkadaş ulus-devletin beyin ve yüreklerde oluşturduğu sınırları aşan bir kadın devrimciydi. Sınırlarını aştıkça güzelleşen bir gerillaydı. Her koşulda sadeliğini, mütevaziliğini, kişiliğinin ana çizgilerini hiçbir zaman kaybetmedi. Sevginin doğal ölçülerini ve özgürlüğün çekiciliğini kendinde yeşertti. Ekin arkadaş Kürdistan Özgürlük Mücadelesiyle bütünleştikçe daha da güzelleşti, bir Türk kadını olarak özgürlük hareketi içerisinde başı dik ve onurlu yürüdü.

Özgürlük ve sosyalizm mutlaka kazanacak

Kürdistan ve Türkiyeli halkların binlerce değerli, seçkin, dürüst ve sade evladı kadınıyla erkeğiyle bu mücadeleye katıldılar, kahramanca savaştılar ve şehit oldular. Aziz şehitlerimizin kutsal mücadelesini Kürdistan, Türkiye ve tüm bölge halklarına aydınlık, özgür ve demokratik bir gelecekle taçlandırmak için daha fazla mücadele edip mutlaka başaracağımıza inanıyoruz. Halkların böylesine onurlu, cesur ve yiğit evlatları oldukça özgürlük ve sosyalizm davası mutlaka kazanacaktır. 

Ekin yoldaşımızın mücadelesini kendimize örnek alıp, Türkiye ve bölge halklarının başına bela olan sömürgeci, soykırımcı ve faşist sistemden hesap soracağımızı belirtiyor, başta Ekin yoldaşımız olmak üzere tüm şehitlerimizin amaç ve hayallerini mutlaka gerçekleştirme sözümüzü yineliyoruz. ANF/BEHDİNAN

  • Kod adı: Ekin Wan
  • Adı soyadı: Ekin Arslan
  • Doğum yeri: Ankara
  • Şehadet tarihi ve yeri: 15 Mayıs 2022 / Zap
paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.