Ekonomi projeleri güç veriyor

Kadın Haberleri —

7 Ağustos 2020 Cuma - 23:00

  • Kongreya Star, Hesekê'de dar gelirli ailelerde kadınların ekonomik güçlenmesi amacıyla 4 yılda birçok projeye imza attı. Aliya Remakî, "Küçük bir miktar para ile projeye katıldım ama şimdi çok daha fazlasını kazanıyorum” dedi. 

COZA ÎBRAHÎM/HENAR ÎBRAHÎM
ANHA/HESEKÊ

Hesekê Kongreya Star, 4 yıl içerisinde kadın ekonomisini destekleyen birçok projeye imza attı.
Kadın ekonomisini güçlendirmek ve kadın gücünü ortaya çıkarma amacıyla geliştirilen fırın, tarım ve konserve fabrikası projelerine yoğun ilgi var.

Kendileri yönetecek şekilde

Hesekê Kongreya Star Kadın Ekonomisi Komitesi Yönetim üyesi Selme Ehmed, projelerin kadın ekonomisini güçlü kıldığını, bu vesileyle ataerkil sistemlerden kurtulmalarına yardımcı olduğunu belirtti. 
4 yıl içinde önemli projeleri hayata geçirdiklerini aktaran Ehmed, “Komşu ülkelerden süt ve yoğurt almak yerine bunu yerelde temin etmek amacıyla Hesekê köylerinde inek yetiştiriciliğine başladık. Yine Mişref mahallesinde kadınların çalıştığı bir fırın açtık. Yoğurt, peynir, turşu ve reçel çeşitlerinin paketlendiği bir konserve fabrikası kurduk. Ayrıca Tiwênê’de tarımsal faaliyetler için 3 bin dönümlük bir araziyi işledik. Tarımda elde ettiğimiz gelirin yüzde 15’ini projeyi daha da geliştirmek için ayırdık, diğerlerini projede emek veren kadınlara eşit şekilde dağıttık. Biz kadınların kendi başlarına toprağı idare edebilecekleri, pazarlayabilecekleri bir konuma getirmek istiyoruz. Bugüne kadar kimi zorluklar yaşansa da ileride kendi başlarına yapabilecekler.

Dar gelirli kadınlara destek

Projelerle özellikle dar gelirli kadınlara destek sunduklarını ifade eden Ehmed, ilerde daha büyük projeler geliştireceklerini söyledi.

Az miktar, daha çok kazanç

Tarım projesinde yer alan Aliya Remakî, memnuniyetini, “Bu projelerden güç alıyoruz. Bize her açıdan fayda sağladı, hem kendimize hem de ailelerimize destek olabiliyoruz. Küçük bir miktar para ile projeye katıldım ama şimdi çok daha fazlasını kazanıyorum” dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.