Enkazlar rüyama giriyor

Toplum/Yaşam Haberleri —

Yasin Gazi

Yasin Gazi

  • Demir toplayarak hayatını idame ettirmeye çalışan depremzede Yasin Gazi, “Çocuklarım için bu işi yapmaya mecburum. Bazen gittiğim enkazlar rüyalarıma giriyor kötü oluyorum. Sonra diğer gün kalkıp yeniden aynı işi yapıyorum" dedi.

MEDİNE MAMEDOĞLU/HATAY

Maraş merkezli yaşanan iki büyük depremin üzerinden bir yıl geçti. Depremden 11 kent büyük hasar alırken, enkaza dönen kentlerden geriye koca bir sessizlik kaldı. Depremden en çok etkilenen merkezlerden biri Antakya’ydı. Aradan geçen zamana rağmen herhangi bir iyileştirme veya yeniden inşa adımlarının atılmadığı Antakya’da depremzedeler unutuldu. Konteyner ve çadırda kalan yurttaşlar büyük bir yaşam mücadelesi verirken, kentte duran hayatla beraber iş imkanı da yok oldu. Enkazlardan topladıkları demirlerle geçimini sağlayan kişiler kentte yeni bir iş kolu oluşturdu. Topladıkları demirlerle geçimini sağlayan depremzedeler yaşadıkları ekonomik krize de tepki gösterdi.

Çalıştığı dükkan yıkıldı

6 Şubat depreminde hem evini hem de işini kaybeden Yasin Gazi de enkazlardan demir toplayarak geçimini sağlayan yüzlerce kişiden biri. Depremden önce evlere servis yaparak geçimini sağlayan Yasin Gazi, depremde çalıştığı dükkanın yıkılması ve işvereninin yaşamını yitirmesi ile beraber binlerce Antakyalı gibi işsiz kaldı. Evi yıkıldıktan sonra çocuklarıyla beraber aylarca çadırda kalan Yasin Gazi, şimdilerde konteyner kentte yaşamını sürdürüyor.