Erdoğan'ın köpekliği kolajı AİHM'de suç görülmedi

Dünya Haberleri —

2 Şubat 2021 Salı - 17:12

  • Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2006’da dönemin Başbakanı Erdoğan'ı "ABD'nin köpeği" şeklinde betimleyen kolaj sanatçısı Michael Dickinson hakkında Türk mahkemeleri tarafından verilen kararı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı buldu.

 

Türk mahkemelerinde yargılanan İngiliz sanatçı Michael Dickinson, Ankara’ya karşı AİHM’de açtığı ifade özgürlüğü davasını kazandı. AİHM, dün açıkladığı kararında, Türk yargısının Dickinson davasında ifade özgürlüğü ile özel yaşama saygı arasında "uygun ve uyumlu bir ölçüm yapamadığı" sonucuna vardı.

AİHM gündemindeki Dickinson davasının temelinde 16 Mart 2006’da İstanbul/Kadıköy’de Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu girişimiyle açılan bir sokak sergisi bulunuyor. Dickinson tarafından hazırlanan ve dönemin Başbakanı Recep T. Erdoğan’ı ABD Başkanı George W. Bush’un köpeği olarak betimleyen bir kolaj çalışması da yer almış, bu eser nedeniyle sergi organizatörüne karşı hakaret davası açılmıştı.

Dickinson, 12 Eylül 2006’da duruşmaya gelerek, davaya neden olan kolaj çalışmasını adliye sarayı içinde kalabalığa göstermiş, bu nedenle gözaltına alınıp üç gün geçici tutuklu kalmış ve hakkında Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı tarafından "Başbakana hakaret" temelinde suç duyurusunda bulunulmuştu.

Kadıköy 2. Sulh Ceza Mahkemesi, beraatine hükmetmişti. Ancak savcı bu kararı Yargıtay'a taşıyıp bozdurmuştu. Yargıtay’ın savcıyı haklı bulması sonrası dava Kadıköy Sulh Ceza Mahkemesi tarafından Mart 2010’da yeniden ele alınmış, Dickinson, "Başbakana hakaret ettiği" için 425 gün hapis cezasına mahkum edilmişti. Kolaj çalışmasının "Başbakanın gurur ve saygınlığını ayaklar altına aldığına" hükmeden Mahkeme, cezayı paraya çevirmiş  ve "Gelecek beş yılda Erdoğan’ı konu edinen yeni bir çalışma hazırlamazsa cezasının iptal edileceğini" kararlaştırmıştı.

Türk hükümeti AİHM önünde bu kararı savunsa da AİHM yargıçlarını ikna edemedi. Avrupa Mahkemesi, Dickinson tarafından gerçekleştirilen çalışmanın siyasal eleştiri ve Türkiye’nin dış politikasıyla ilgili tartışmanın parçası olduğu kanaatine vardı. Dickinson hakkındaki gözaltı ve geçici tutukluluk kararlarının meşru olmadığı sonucuna varan AİHM, davacı hakkında ulusal mahkeme tarafından verilen son kararı ise "kamuyu ilgilendiren konular hakkında kendisini ifade etmesinin önünde caydırıcı bir unsur" olarak gördü. Türk mahkemelerinin Dickinson’ın ifade özgürlüğü ile karşı tarafın özel yaşamına saygı arasında orantılılık kuramadığı sonucuna vardı.

Karar AİHM’nin 7 yargıçtan oluşan bir dairesi tarafından oy birliğiyle alındı. Karar gereği Ankara, İngiliz sanatçıya 2 bin euro manevi tazminat ödeyecek.

STRASBOURG

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.