Eşbaşkanlık mor çizgimiz

Kadın Haberleri —

29 Eylül 2021 Çarşamba - 17:30

.

.

  • Ankara’da, 25 Eylül’de yapılan ‘Demokratik Yerel Yönetimler Kadın Konferansı’nın sonuç bildirgesi yayınlandı. Bildirgede “Erkek siyaset karşısında ‘Eşbaşkanlık mor çizgimizdir” denilerek, Eşbaşkanlık sistemini mahkeme salonlarında yargılamak isteyenlerin yargılandığı kaydedildi.

Ankara’da, 25 Eylül’de HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu tarafından gerçekleştirilen ‘Demokratik Yerel Yönetimler Kadın Konferansı’nın sonuç bildirgesi açıklandı. Kadınlar, konferansı İzmir’de katledilen Deniz Poyraz şahsında yaşamını yitiren tüm kadınlara atfetti.

Konferansta yapılan çalışmaların değerlendirildiği ve yeni dönem mücadele hattına yönelik tartışmaların yapıldığı vurgulanan bildirgede, kadın temsiliyetinin olmadığı yerel yönetim sisteminde demokratik işleyişin mümkün olamayacağı ifade edildi.

Haklara ve kazanımlara saldırılara karşı durmanın birleşik kadın özgürlük mücadelesini büyütmekten geçtiği belirtilen bildirgede, “Bu anlamda tekçi, cinsiyetçi, militarist, Kürt ve kadın düşmanı erkek egemen düzene karşı kadın özgürlükçü sistemimizi her yerde örmeye devam edeceğiz” denildi.
 
Şiddetle mücadele ettik

Konferans sonuç bildirgesinde çalışmalarını ve hedeflerin ortaya koyan HDP’li kadınlar yürüttükleri çalışmaları deklere etti.

Bildirgede şöyle denildi:“Yaşamın hiçbir alanında kadını görmeye tahammül edemeyen erkek egemen iktidarın tekçi politikalarına karşı ‘her yerdeyiz’ dedik. Yaşam güvencemiz olan İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırılara karşı alanlarda, meydanlarda hep birlikte mücadele yürüttük. Kazandığımız belediyelerde eşbaşkanlık ve eşit temsiliyet ilkemizi hayata geçirdik. Yönetim mekanizmalarımızın tamamında kadın koordinasyonlarımızı oluşturarak sözümüzü her mekanizmamızda kurduk. Kadın merkezleri, kadın sığınma evleri açarak kadına yönelik şiddetle hep birlikte mücadele ettik.” Üretim alanlarının erkekleştirildiği belirtilen bildirgede, “erkek rejime karşı yerinden üretimi esas aldık. ‘Üretimde varız’ diyerek kadın kooperatifleri, kadın istihdam alanları açtık” denildi.
 
Yargılamak isteyenleri yargıladık

“Erkek siyaset karşısında ‘Eşbaşkanlık mor çizgimizdir’ demekten vazgeçmedik. Eşbaşkanlık sistemimizi kriminalize ederek, dava dosyalarında suç olarak göstermeye çalışarak bizleri yargılamak isteyenleri mahkeme salonlarında yargıladık. Eşbaşkanlık sistemimizi hedef göstererek halkların, kadınların iradesine kayyum atayanlara en büyük cevabı yine birleşik mücadelemizle vereceğiz” denilen bildirgede, “Eşbaşkanlık sitemimiz, tüm dünyaya örnek olacak bir model olmuştur” denildi.

Reqa’dan Afganistan’a kadınlara selam

Reqa Belediyesi Eşbaşkanı Leyla Mustafa’nın aldığı ödülün DAİŞ’a karşı mücadele eden tüm kadınların aldığı ödül olduğu kaydedilen bildirgede, Rojava’dan Şengal’e yeni yaşamın inşasına öncülük eden tüm kadınlar selamlandı.

200 günü aşan Emine Şenyaşar’ın yürütmüş olduğu “Adalet mücadelesi bizlerinde adalet mücadelesidir” denilen bildirgede Taliban rejimine karşı mücadele eden Afganistanlı kadınların mücadelesi de selamlandı.

Kadın özgürlükçü yerel yönetimlere devam

Bildirgede, “Bizler için yerel yönetimler, sadece belediye binaları değil” denilerek, “Kadın mücadelesini ve kazanımlarını hedef alan kayyumlara karşı kadın özgürlükçü yerel yönetimler sitemimizi hayata geçirmeye devam edeceğiz” denildi.

Yerelden siyasetin önemine dikkat çekilen bildirgede, “Genel siyaseti besleyen ana etken yerel siyaset olduğu bilinciyle yola çıkarak kadın özgürlükçü demokratik bir yerel siyaseti tüm politikalarımızda uygulamayı esas aldık” denildi.

Bildirgede şunlar kaydedildi: “Doğamızı rant uğruna talan eden politikalara karşı yaşam alanlarımızı savunduk. Kadınlar için yaşanılabilir alanları oluşturmak için pilot bölgeler seçerek kadın kentleri belirledik.” 

Tecrit politikalarını kıracağız

Tek tipleştiren AKP-MHP erkek ittifakı eliyle geliştirilen kayyumların geliştirmiş olduğu politikaların değerlendirildiği bildirgede şöyle denildi:,”Başta Kürt kadınları olmak üzere tüm kadınlara yönelik saldırılar, genç kadınlar üzerinden yürütülen özel savaş politikaları karşısında daha güçlü bir kadın ittifakına ve mücadelesine ihtiyacımızın olduğunu çok iyi biliyoruz. Bugün kadın özgürlük mücadelesi yürüten yüzlerce kadın yoldaşımız cezaevlerinde rehin tutulmaktadır. Cezaevlerinde her türlü hak ihlaline, tecrit politikalarına maruz kalmaktadır. Buradan bir kez daha belirtiyoruz ki, cezaevlerinde başlayan ve tüm topluma dayatılmak istenen tecrit politikalarını kırmanın mücadele yöntemini hep birlikte belirleyeceğiz. Tecrit politikalarını kıracağız, bir arada ortak yaşamı kadın öncülüğünde gerçekleştireceğiz. Savaş ve şiddet politikalarına barışı savunmaya devam edeceğiz.”
 
Yeni yaşamın inşa sancıları yaşanıyor

“Teklik rejimine kaşı farklılıklarımızla, inançlarımızla, kültürümüzle bir arda yaşamanın alternatifi olan 3’üncü yol siyasetini kadın cephesinden demokratik bir toplumun zemini olarak görüyoruz” açıklamasının yapıldığı bildirgede, “Birleşik kadın ittifakını oluşturmak erkek egemen düzene karşı mücadeleyi yükseltmekten geçiyor. Yeni yüzyıl bu anlamda yeni yaşamın inşasının sancılarını yaşıyor. Bu yüzyıl kadınların, kadın mücadelesinin tarih sahnesinde tüm birikimiyle var olma mücadelesinin ilanını barındırıyor. Kazandıklarımızı vermeyeceğimizin, yerelden ve yerinden mekanizmalarımızla bizi esaret altında tutmaya çalışan her türlü rejimi yıkmanın zamanıdır” denildi.

“Tüm kadınları dünyanın en büyük sorunu olan toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı demokratik, ekolojik, kadın özgürlükçü bir yaşam için erkek egemen sisteme meydan okumaya davet ediyoruz” denilen bildirgede kadınların mirasına, hayallerine sahip çıkacağı sözü verildi. 

MA /ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.