Eşbaşkanlık sistemini örmede netiz

Kadın Haberleri —

26 Eylül 2021 Pazar - 17:30

.

.

  • HDP’li kadınların gerçekleştirdiği “Yerel Yönetimler Kadın Konferansı sonuçlandı.  Konferansı değerlendiren delegeler, kadınların kazanımlarından vazgeçmeyecekelerini belirterek, kadın belediyeciliğinin tekçiliği ortadan kaldıran bir sistem olduğunu söyledi.

HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu tarafından “Yerel Yönetimler Kadın Konferansı” 25 Eylül’de gerçekleştirildi. 250 delegenin katılımıyla gerçekleştirilen konferansta, eşbaşkanlık sisteminin hedefleri ve eksik kalınan çalışmalara dair tartışmalar yürütüldü.

Kayyumlar öncesi yerellerde gerçekleştirilen çalışmaların da değerlendirildiği konferansta eşit, demokratik, kadın özgürlükçü belediyecilikte bundan sonra izleyenecek yol haritası üzerinde duruldu. Yürütülen tartışmalarda, eşbaşkanlık sisteminde ısrar ve kadın kazanımlarına yönelik saldırılara karşı ortak mücadele kararına vardı.


 
Eşbaşkanlıkta net tutum

Konferansı delegelerinden Silopî Belediyesi Eşbaşkanı Adalet Fidan, kayyumlardan dolayı belediyelerin önlerine koyduğu projeleri gerçekleştiremediğini söyledi. Fidan, “Ancak bizim yöneticilik anlayışımızda projeler binalardan ibaret değil” dedi.

Yaptıları atölye ve bölge hazırlık konferanslarında eşit temsiliyette eksik kalınan noktaların nasıl güçlendirilmesi gerektiğini tartıştıklarını aktaran Fidan, özellikle eşbaşkanlık sistemini örme yönünde net bir tutumun çıktığını söyledi.

Eşbaşkanlık sisteminin sadece iki kişinin belediyeyi yönetmesi olmadığını da dile getiren Fidan, “Eşbaşkanlık sistemi; tamamen tekçiliği ortadan kaldıran, şeffaf, demokratik ve kolektif belediyecilik bir sistemdir. Tüm kesimleri çalışma ve karar mekanizmalarına katan, yerelle beraber yönetim anlamına geliyor” diye konuştu.

Öncülük açığa çıktı

Delegelerden Agirî (Ağrı) İl Genel Meclis üyesi Ayfer Birlikler de eşit temsiliyet ile birlikte kadın öncülüğünün açığa çıktığını dile getirdi. Bundan sonraki süreçlerde kadın mücadelesinin daha geniş alanlara yayılacağını belirten Birlikler, “Bu konferansları da bunun bir adımı olarak değerlendiriyorum. Merkezi sistem baskılarıyla bizi yıldıramayacaktır. Tam tersine mücadele azmimizi arttırmaktır” ifadelerini kullandı.

Özel savaş politikalarıyla kadınlara yönelik her türlü şiddetin tırmandırıldığını dile getiren Birlikler, buna karşı yerelde mücadele içinde olduklarını aktardı. Yaptıkları konferansta da mücadele kararlılığının çıktığını vurgulayan Birlikler, “Kadınlara yönelik her türlü saldırılara karşı mücadele etmeye devam edeceğiz” mesajını verdi.