Esslingen’de Mîhrîcan coşkusu

Kültür/Sanat Haberleri —

Mîhrîcana Govendên Kurdistanê / Foto: Deniz BABİR

Mîhrîcana Govendên Kurdistanê / Foto: Deniz BABİR

  • Bu yıl 400 genç folklorcunun katıldığı Mîhrîcana Govendên Kurdistanê 35’incisi Esslingen kentinde yapıldı. Birincilik ödülünü kazanan Koma Şiyar grubundan Erhan Ay, “Bu grubu bizi hep motive eden ve bu uğurda şehit düşen Şehit Şiyar adına kurduk. Bu başarımızı da ona armağan ediyoruz” dedi.

M. ZAHİT EKİNCİ/ESSLİNGEN

Diasporada yaşayan Kurdistanlıların en uzun soluklu kültürel ve sanatsal şenliği olan Mîhrîcana Govendên Kurdistanê 35’incisi Almanya'nın Esslingen kentinde yapıldı. Birincilik ödülünü Salzgitter kentinden katılan Koma Şiyar grubu kazandı. İkincilik ödülünü Basel kentinden Evîna Welat bi Hevra, üçüncülüğü ise Köln’den Govenda Baran grubu aldı.

 

 

18-19 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Mîhrîcan etkinliğinin startı Cumartesi günü sabah 10’da verildi. Sabahın erken saatlerinden itibaren Esslingen merkez tren istasyonunda bir araya gelen 400’den fazla genç folklorcu ve eğitmenleri davul zurna eşliğinde Kurdistan'ın farklı yörelerine ait halk danslarını ulusal elbiselerle sergilediler. Rengarenk elbiseler ve zengin takılarıyla Esslingen kentini Kurdi renklere büründüren gençlerin coşkusu görülmeye değerdi.