Faşist selamı İtalya'yı karıştırdı

Dünya Haberleri —

.

.

  • İtalya'da 1978'de öldürülen üç faşist için düzenlenen anma töreninde yüzlerce kişinin hep birlikte Nazi selamı vermesi muhalefeti ayağa kaldırdı.

Yüzlere faşistin İtalya'nın başkenti Roma'da 46 yıl önce öldürülen üç neo-Nazi Gençlik Cephesi üyesini anmak için düzenlenen etkinlikte, Nazi selamı tepkilere neden oldu. Muhalefet, aşırı sağcı partilerin kapatılması ve soruşturma açılmasını isterken kendisi de siyasete neo-faşist gençlik hareketlerinde başlayan Başbakan Giorgia Meloni herhangi bir açıklama yapmadı.
Sosyal medya platformlarında paylaşılan görüntüler, 1978’de Via Acca Larentia'da öldürülen eski MSI'nin (aşırı sağcı İtalyan Sosyal Hareketi - Meloni'nin partisi İtalya'nın Kardeşleri'nin öncülü) üç üyesi için düzenlenen anma töreninde çekildi. neo-Nazilerin öldürüldüğü eski MSI genel merkezinin önünde toplanan yüzlerce faşist, öldürülen militanların adları okunurken "Yaşıyor" diye bağırıp faşist selamı verdi. 

İtalya için utanç verici
İtalya'da gündemin ilk sırasına oturan görüntülere tepki yağıyor. Liberal Azione (Aksiyon) Partisi'nin lideri Carlo Calenda, "Bir Avrupa demokrasisinde kabul edilemez bir utanç" derken, Demokrat Parti lideri Elly Schlein da Benito Mussolini'nin seçim kazanıp çok partili sistemi kaldırdığı döneme atıfla "1924'e benziyor. Yaşananlar kabul edilemez. Neo-faşist grupların, anayasada yazdığı gibi kapatılması gerekiyor" çıkışı yaptı.

Irkçılar yasayı deliyor
Aşırı sağcı İtalya'nın Kardeşleri partisinden tepkilere bir yanıt gelmezken, koalisyon ortağı olan daha ılımlı Forza Italia partisine mensup Dışişleri Bakanı Antonio Tajani diktatörlüğün herhangi bir şekilde kutlanmasının kınanması gerektiğini söyleyerek "Ülkemizde faşizmin savunulmasını yasaklayan bir yasa var" dedi. 
İtalya’da anayasa Mussolini'nin Faşist partisinin yeniden örgütlenmesini yasaklıyor. Ancak aşırı sağcı gruplar yeni isimlerle örgütlenip yeni oluşumlar olduklarını savunarak bu engelin etrafından dolanıyor. ROMA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.