Faşistler Paris’te yürüdü

Dünya Haberleri —

9 Mayıs Komitesi yürüyüş / Paris / foto:AFP

9 Mayıs Komitesi yürüyüş / Paris / foto:AFP

  • Fransız neo-Nazi grup 9 Mayıs Komitesi 30 yıl önce ölen Faşist Sebastien Deyzieu’u anmak için Paris’te Hitler selamı, ırkçı slogan ve pankartlarla, kara maskeler eşliğinde gösteri güzenledi. Gösterinin ardınan ülkede polemik başlattı.

Fransa’nın Başkenti Paris’te valilik tarafından yasaklanan gösteriye, İdare Mahkemesi onay verince, 9 Mayıs Komitesi adlı ırkçı grup, Nazi selamı, Kelt haçları ve ırkçı sloganlar eşliğinde gösteri yaptı. Anti-Faşistler de aynı gün yakın mesafede “karşı gösteri” düzenledi. Neo-Nazi grup 9 Mayıs Komitesi’nin hafta başında Paris Emniyet Müdürlüğü’ne yaptığı başvuru, Valilik tarafından, “yüzün kapalı olması, kamu düzenini bozma ve toplumu nefret ve kine sürüklemesi riski” nedenleriyle yasaklanmıştı. Paris İdare Mahkemesi, gösteriden sadece birkaç saat önce, “Valilik yasağının, gösteri özgürlüğüne ciddi ve açıkça, yasadışı bir saldırı teşkil ettiği” gerekçesiyle yasak kararını askıya aldı.

Öldüğü yere gittiler

Üstüncü kimlikçi, kralcı ve neo-Nazi ideolojiye sahip, yüzleri maskelerle kapatılmış 600 kadar kişi; milliyetçi marşlar, ırkçı sloganlar ve Nazi selamları eşliğinde, Paris’te 6’ıncı bölgede iki saat süren bir gösteri düzenledi. GUD liderliğindeki göstericiler,  “Sebastien aramızda” pankartlarıyla, Deyzieu’nun düşerek öldüğü Rue des Chartreux'ye ulaştı. Faşist liderin ölümün 30. Yılında yapılan gösteride, bina önünde saygı duruşuna geçen grubun içinde, İtalyan Benito Mussolini liderliğindeki paramiliter hareket ya da Macar neo-Nazi grubu Legio Hungaria'nın amblemine kadar, yabancı sembolleri içeren tişörtleri giyenler de yer aldı.

Nazi işgali sırasında Alman hükümetini destekleyen General Petain yanlısı ve antisemit Sebastien Deyzieu'nun, 30 yıl önce, 7 Mayıs 1994'te, “Amerikan emperyalizmine karşı” adlı yasaklanan bir gösteride, polisle kovalamaca sırasında çatıdan düşerek ölmesi üzerine, Fransız ultra-sağ gruplar, her yıl Deyzieu’nun ölüm yıldönümünü anıyor. Faşist liderin ölümü ardınan Birlik Savunma Grubu, (GUD), Ulusal Gençlik Cephesi ve Devrimci Milliyetçi Gençlik, birleşerek 9 Mayıs Komitesi'ni kurmuştu.

“Faşistler Paris’in göbeğinde”

Bu gösteriyi protesto eden anti-faşist aktivistler ise, birkaç sokak yukarıda, Pantheon binası önünde, stantlardan ve bir büfeden oluşan “anti-faşist köy” kurdu. AFP'ye konuşan Genç Anti-Faşist Muhafız örgütü sözcüsü Raphaël Arnault, “Neo-Naziler her yıl, başkentin sokaklarında gösteri yapıyor. Onların fikirlerine alternatif olarak konumumuzu göstermek için buradayız” dedi.

Le Monde gazetesi, geçtiğimiz yıl da polemik yaratan gösterileri, “Paris'in 6. Bölgesi, 9 Mayıs Komistesi’nin iki saat süren gösterisi boyunca, neo-faşistlerin kontrolü altına girdi” başlığıyla verdi.

Sol partiler, bu örgütlerin elini kolunu sallayarak Paris’te eylem yapmasına ve nefret içeren sloganlar atmasına izin verilmemesi çağrısı yaptı. Sosyalist senatör David Assouline, X hesabından, “500 neo-Nazi ve faşistin Paris'in göbeğinde yürüyüş yapmasına izin verilmesi kabul edilemez” dedi. Paris'in konuttan sorumlu belediye başkan yardımcısı ve Fransız Komünist Partisi sözcüsü Ian Brossat da “Tencere ve tavalar açıkça çizme sesinden daha tehlikeli” mesajını paylaştı. PARİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.