Faşizm tecridin kırılmasıyla yenilecek

Kadın Haberleri —

9 Haziran 2021 Çarşamba - 17:35

  • HDK 11’inci Olağan Genel Kadın Konferansı’nda konuşan siyasetçiler, antifaşist birleşik mücadeleye dikkat çekerek, yeni yöntemler geliştirerek enternasyonal kadın mücadelesini büyüteceklerini vurguladı. Pervin Buldan ise faşizmin ancak tecridin kırılması ile yenileceğini söyledi.

İSTANBUL

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisleri, 11’inci Genel Kadın Konferansı’nı İstanbul’un Avcılar ilçesinde bulunan bir salonda düzenledi. Salona, “Mekan rızasız, zaman sahipsiz, kadın çaresiz değildir”, “Kadın dayanışması sınır tanımaz”, “AKP krizde, kadınlar direnişte”, “Öz savunma yargılanamaz”, “Açlık grevleri 195’inci gününde. Yaşasın açlık grevi direnişimiz”, “Erkek devlete karşı buradayız, direnişteyiz, biz kazanacağız. Li dijî dewleta mêr em li vir in, em di berxwedanê de ne, emê serbikevin”, 11 dilde “Hoş geldiniz” ve “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” pankartları asıldı.

Konferansa HDK Eşsözcüsü İdil Uğurlu, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Pervin Buldan, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistlerinin yanı sıra çok sayıda aydın ve yazar katıldı. 
 
Kışı erken getirmek bizim elimizde

Açılış konuşmasını yapan HDK Eşsözcüsü İdil Uğurlu, konferanslarını tekçiliğin inşa edilmeye çalışıldığı bir süreçte gerçekleştiği vurgusunda bulunarak, iktidarın, kadınları köleleştirmekten başlayarak tüm topluma bunu yaymayı hedeflediğini belirtti. 

İktidarın her türlü baskısına karşı Türkiye kadın hareketi ile Kürt kadın hareketinin birlikte mücadelesinin kazanacağını ifade eden Uğurlu, “Yeni yöntemler geliştirerek enternasyonal kadın mücadelesini yükseltmeye devam edeceğiz. Saraydakilere bir kez daha söylüyoruz, Türkiye ve Kürdistan’daki kadın mücadelesinden korkun, çünkü biz toplumsal yaşamı öreceğiz. Yerellerde örgütlenmeyi, kadının olduğu her yerde toplumsal yaşamı inşa edeceğiz. Ve sizi o saraylarınızdan kadın direnci ile dayanışmamızla çıkaracağız. Bu kışı erken getirmek bizim elimizde” ifadesinde bulundu.

HDK’nin çok geniş bir fikriyata sahip olduğuna değinen Uğurlu, bu fikriyatın özgürlüğün inşasında görev aldığını söyledi. 
 
Yargı Kürt illerinde işlemiyor

HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan da, her yeni kongrenin ortak kadın mücadelesine büyük bir güç kazandırdığını ifade ederek, kadın siyasetine ömür adamış kadın tutsakları selamladı. Kadın mücadelesinin doğudan batıya, kuzeyden güneye kadar her uca uzandığını dile getiren Buldan, HDK’nin ezilenlerin siyaset yapma odağı olduğunu söyledi. Nadira Kadirova cinayetinin dosyasının Yargıtay’da aylardır açılmadığına dikkat çeken Buldan, “Yeldana Kahraman, İpek Er cinayeti ve Gülistan Doku’nun kaybedilmesinde şüpheliler delillere rağmen araştırılmazken bütün bunların failleri tutuklanmadığı gibi korunmaya devam ediyor. Bu korunma tabii ki kadına karşı erkeğe dilediği suçunu işlemesine olanak sağlamıştır. Musa Orhan’ı serbest bırakan yargı Kürt illerinde kadınları ve çocukları şiddetle baş başa bırakıyor. Aile Bakanı çıkmış diyor ki, kadına yönelik şiddet telafi edilebilir. Nasıl telafi edeceksiniz? Katledilen her kadın yitip giden bir dünyadır. Geri getirecek misiniz? Telafi şiddetin önlenmesi ile sağlanır. Katledilen binlerce kadını nasıl geri getireceksiniz? Bir bakanın görevi akılla ziyan bir beyanda bulunmak değil kadına yönelik cinayetleri yaşamın her alanında önlemektir” diye konuştu.
 
HDP mafyatik siyasete cevap

HDP’nin ilerleyişinin durdurulamayacağının altını çizen Buldan, “Tarih şahittir her türlü bedeli ödedik, bir adım dahi geri adım atmadık. Bizim davamız rant davası değildir, halk davasıdır. Kurmaca bir dosya ile büyük yürüyüşü kimse durduramaz. HDP milyonların sesidir bu sesi kapatamayacaklar. Tecridin kırılmasıyla birlikte faşizmin kırılması da mümkün olacaktır. Mücadele tarihimiz boyunca bizimle demokratik siyasette bir araya gelemeyenler gücümüzü kırmaya çalışıyorlar. Bunun hiçbir hukuki dayanağı yoktur. Tek sebebi temiz siyasetimiz, iktidarın kirli politikalarını teşhir edişimizdir. Onlar ki çok iyi biliyor, bugün onların mafyatik siyasetinin önündeki en büyük cevabız. Medya, yargı, iktidar ve bürokrasisiyle boğazına kadar her türlü kirli suça batanlar bizim temiz siyasetimizi yargılayamazlar. Onları yargılayacak olan bizleriz. Onları yargılayacak olan kadınlar. Milyonların sesi olan HDP’yi durduramazlar. Meydanlarda, sandıklarda, kadınların fikriyatında, Haziranlarda HDP’nin ayak seslerini duyacaklar” diye konuştu.

Buldan, kadın düşmanı iktidar ittifakına karşı tüm kadınları örgütlü mücadeleye çağırdı. 

Üçüncü yol için mücadele

Buldan’ın ardından söz alan DBP Eşbaşkanı Saliha Aydeniz de Kürt kadınlarının “üçüncü yol” için bedeller ödediğinin altını çizerek, “Bugün arkadaşlarımız eşbaşkanlık ve eşitlik mücadelesini nasıl ki cezaevlerinde veriyorsa bizler de alanlarda bunun mücadelesini yürüteceğiz” dedi.

Konferans’ta Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun, SKM Genel Sözcüsü Deniz Aktaş, SYKP) Eşbaşkanı Canan Yüce, SODAP Sözcüsü Sevtap Akdağ, YDK Üyesi Nurgül Uci de birer konuşma yaptı. Pandemi sürecinde kadınların baş başa kaldığı şiddet türleri, İstanbul Sözleşmesi ve iktidarın kadın düşmanlığına değinen siyasetçiler, hem bulundukları coğrafyada hem de dünyanın dört bir yanında kadın mücadelesinin birleşik bir zemin taşıması gerektiğini kaydederek, tüm kadınları mücadele alanlarına davet etti.

Konuşmaların ardından 15 dakikalık ara verilen konferans, basına kapalı bir şekilde devam etti. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.