FC Amed yeni sezona hazır

Toplum/Yaşam Haberleri —

Recep Çanak - Fikret Akbulut

Recep Çanak - Fikret Akbulut

  • Berlin Futbol Federasyonu’na bağlı Bezirksliga’da yer alan 2022 sezonunda 8. sırada tamamlayan FC Amed yeni sportif direktörü Recep Çanak ve yeni antrenör Fikret Akbulut ile konuştuk.

HAKAN TÜRKMEN/BERLİN

 

Berlin Bezirksliga’da oynayan FC Amed, yeni sezon hazırlıklarını tamamlayarak lige hazır. FC Amed sportif direktörü Recep Çanak, “Kulüp olarak her zaman gelişimi, değişimi hedefliyoruz. İlk defa çocuklara yönelik çalışmalar başlattık” dedi.

Almanya’nın başkenti Berlin’de 2012’de kuruluşunu tamamlayan FC Amed, ağırlıkta Kürtlerin olduğu futbol kulübünde farklı etnik kökenli insanları da görmek mümkün. Afrikalı, Asyalı, Latin Amerikalı birçok farklı ülkeden oyuncular var. Deyim yerindeyse enternasyonal bir kulüp diyebiliriz. Kreislig’den başlayan FC Amed şu an Bezirksliga’da top koşturmaya devam ediyor.

Berlin Futbol Federasyonu’na bağlı Bezirksliga’da yer alan 2022 sezonunda 8. sırada tamamlayan FC Amed yeni sportif direktörü Recep Çanak ve yeni antrenör Fikret Akbulut ile konuştuk.

Amedli Recep Çanak (33), futbola ilgisinin çocukluk yıllarından geldiğini belirterek “Yaşım ilerledikçe profesyonel bir şekilde futbol oynamaya başladım. Siirt, Batman Petrol, Diyarbakır Yolspor ve Eskişehirspor’da oynadığım süre içerisinde yaşadığım diz sakatlığından kaynaklı profesyonel futbolu bırakmak zorunda kaldım. Berlin’de FC Amed ile 2017’de tanışmam ile birlikte antrenmanlara katıldım. Kısa bir süre sonra FC Amed’in ikinci takımına antrenörlük yapmaya başladım. FC Amed’te yeri geldi oyuncu, yeri geldi antrenör, yeri geldi malzemeci oldum. Açıkçası elimden gelen her şeyi yapmaya çalıştım” diye anlattı.

 

 

Yeni sezon, yeni yönetim, yeni oyuncu

“Yaklaşık bir ay önce yeni yönetim seçildi. Deneyimli yöneticiler ve antrenörlerle devam edeceğiz” diyen Çanak konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sportif direktör olarak başladığım kulübe oyuncusuz ve sponsorsuz olarak geldik. Bunun nedeni ise bir önceki yönetim tüm oyuncuları başka kulübe götürmüş olmasıydı. Yani bir enkazı devraldık. İlk olarak antrenör arayışına girerek oyuncu bulmaya başladık. Sponsor sorunu yaşadık. Bu sorunları çözmenin akabinde şu an birinci, ikinci ve üçüncü takımımız yeni sezon hazırlıklarına başlayarak antrenmanlara başladı.”

Çocukların kendini bulduğu yer

FC Amed’in kuruluşundan bu yana ilk defa bu sezon çocuklara yönelik çalışmalarının olduğunu söyleyen Çanak, “Çocuk futbol antrenörleri, çocukların resmi liglere katılmaları için girişimimiz oldu. Kurdistan’dan sürgün olan ailelerin, sürgün çocukların kendi kültürlerini, kendi kimliklerini, yaşayabileceği bir kulüp olmayı hedefliyoruz” vurgusu yaptı.