Festival ‘sınırlar’ ile başladı

Kültür/Sanat Haberleri —

17 Ağustos 2020 Pazartesi - 07:19

  • 10 gün sürecek Londra Kürt Film Festivali’nin ilk gününde 4 bini aşkın kişi filmleri ücretsiz bir şekilde izledi. Silêmanî Uluslararası Fim Festivali’nin de korona virüs nedeniyle yapılmayacağı duyuruldu

İngiltere’nin başkenti Londra’da bu yıl 11’incisi düzenlenen Londra Kürt Film Festivali (LKFF) başladı. Yaklaşık beş buçuk saat süren festivalin ilk gününde 4 bini aşkın kişi filmleri ücretsiz bir şekilde izledi.  

Festivalin ilk gününde ‘Sınırların Ötesinde’ başlığıyla 5 film gösterildi. İlk olarak Yılmaz Özdil’in Barê Giran (Ağır Yük) filmi sonrasında da Bijar Zarin’in Showan, Brwa Vahapour’un The Shepherd (Çoban), Savaş Poyraz’ın Birthday Parents (Doğumgünü Ebeveynleri), Christopher Wollebekk’in My Brother Amal (Kardeşim Amal) filmleri gösterildi.

Film gösterimlerinin ardından yönetmenler izleyici ile buluşturularak soru cevap bölümleriyle söyleşi gerçekleştirildi. Yılmaz Özdil kendisi ile yapılan söyleşide, Kürt sinemasında ‘sınır’ın egemen devletlerin sembolü olmasının yanı sıra sinematografik peyzajın bir parçası olduğunu belirterek şunları aktardı: ‘’Son 30 yıllık Kürt sinemasında sınır olmasaydı, ilk anlamıyla yani görünür olan sınırdan bahsediyorum burda, birçok Kürt filminde bir toprak parçasını tespit edemezdik. Bu da Kürtlerin gerçekliğinin bir sorunu ve sonucudur. Sınır, bir yanıyla parçalarken bir yanıyla da karekterleri birbirine bağlıyor. Mesela özellikle Bahmad Qubadi’nin filmlerinde görürüz bunu, sınırın iki ayrı yakasında bulununan iki Kürt, aynı ağız ile rahatça konuşabiliyor fakat diğer yandan yan yana geldiklerinde birinin kullandığı para birimi diğerinin yanında geçerli olmuyor. Bu ulusal ve devletsel sınırları sembolize eden sınırlardır.’’
Sonrasında da yönetmen SavaşPoyraz, Brwa Vahapor ve oyuncu Kadir Talabani ile söyleşiler yapıldı.
Festivalin ikinci gününde de ‘Sinemada Kadınlar’ başlığıyla 6 film gösterildi. Festivalin üçüncü gününde de yani bugün 6 film gösterilecek. Tüm filmler Youtube üzerinden herkesin izleyebileceği biçimde online yayımlanıyor.

Festival gösterimlerini izlemek için tıklayın.

 

Online yapılamaz mıydı?

Bu yıl beşincisi düzenlenmesi beklenen Silêmanî Uluslararası Fim Festivali’nin korona virüs nedeniyle yapılmayacağı duyuruldu. Festivalin hazılık komitesi yaptığı açıklamada, korona virüsün insanların sağlığı kötü etkileyebileceği ihtimalinden dolayı bu yıl festivalin yapılmayacağını belirtti.
Her yıl Güney Kürdistan’ın Silêmanî kentinde düzenlenen festivale Kürdistan’ın farklı parçalarından uzun ve kısa metrajlı filmler katlıyordu. Bu yıl birçok film festivali, korona virüs nedeniyle online düzenlenmişti. 15 Ağustos’da başlayıp 24 Ağustos’a kadar devam edecek Londra Kürt Film Festivali de salgın nedeniyle festivali online yapıyor. Bu durumda akıllara, Silêmanî Uluslararası Fim Festivali de bu yılın koşullarına uyum sağlayarak online yapılamaz mıydı, sorusu geliyor.

KÜLTÜR SERVİSİ

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.