Chalak EventsWan: Kaynağımız bağlarımız

Kültür/Sanat Haberleri —

Chalak EventsWan - Armanc Dayan

Chalak EventsWan - Armanc Dayan

  • Chalak EventsWan'ın koordinatörü Armanc Dayan, “Kürt  film izleme olanağı sunuyoruz. Buyurun her hafta gelin ve bu geleneğin bir parçası olun!" dedi.

HAVAR DERYA/WAN

İstanbul, Wan ve Amed’de 2017’de kurulan Chalak Events Platformu bir öğrenci platformu olarak çalışıyor. Kültürel, sanatsal ve edebi etkinlikler düzenleyen Chalak Events, paylaşımlarını Kürtçe ve İngilizce olarak yapıyor. Platform, hedefini gençlik olarak belirledi. Özellikle kadın, hayvan ve insan hakları, çevre konularına yer veren Platform, Kürtçenin hem gündelik hayat hem de kültür-sanatta kullanımını önceliyor. Platform, özellikle gençler arasında toplumsal ve bireysel farkındalık yaratmak ve onları sosyalleştirmeye yönelik etkinlikler yapıyor. Wan’da film festivali başlatan projenin ismi Chalak EventsWan. Platformunun yürütücü üyesi olan ve Platformun Wan’daki koordinatörü Armanc Dayan ile film festivaline ilişkin konuştuk.

Dayan, Kurdistan’daki annelerin acısı, gözyaşları ve adalet nöbetlerinin bu festivalin konusunda belirleyici olduğunu belirti. Dayan, koordinatörlüğü yaptığı film festivaliyle ilgili olarak, filmlerinde kadınların yaşam izlerini daha yakından takip etmek gibi bir hedeflerinin olduğunu söyledi. “Kadın yönetmenlerden kadın moderatörlere, kadın izleyicilere kadar bu projemizi klasik olan argümanların dışına çıkarmak istiyoruz” diyen Dayan, nihayetinde bu programı Cumartesi Annelerine ithaf ettiklerini belirtti.