Filistin BM yolunda

Dünya Haberleri —

Filistin BM üyeliği

Filistin BM üyeliği

  • Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yapılan oylama ile Filistin devletinin tam üyeliğe kabulü önündeki bir engel daha ortadan kalktı. Tam üyeliği destekleyen tasarı BM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Filistin devletinin BM'ye katılmaya yetkili olduğunu kabul ederek tam üye olma teklifini ezici bir çoğunlukla destekledi ve BM Güvenlik Konseyi'ne "konuyu olumlu bir şekilde yeniden değerlendirmesini" tavsiye etti.

ABD'nin geçtiğimiz ay Güvenlik Konseyi'ndeki vetosundan sonra 193 üyeli Genel Kurul'da yapılan oylama, Filistin devleti'ni etkili bir şekilde tanıyarak Filistin'in BM'ye tam üye olma hedefine yönelik küresel bir destek gösterisi oldu. Meclis, kararı 143 lehte, 9 aleyhte oyla kabul ederken, 25 ülke çekimser kaldı. Bu karar Filistinlilere tam BM üyeliği vermiyor, ama Filistin Devleti'nin tam üyeliğe uygun olduğunu onaylıyor.

Karar, İsrail ile Hamas arasındaki savaşın yedi aydır devam ettiği ve İsrail'in, BM'nin yasa dışı olarak değerlendirdiği işgal altındaki Batı Şeria'daki yerleşimleri genişlettiği bir dönemde geldi.

Filistinli BM Büyükelçisi Riyad Mansur oylamadan önce yaptığı konuşmada "Barış istiyoruz, özgürlük istiyoruz. Evet oyu Filistin'in varoluşuna verilen bir oydur, herhangi bir devlete karşı değildir. ... Barışa yapılan bir yatırımdır" ifadelerini kullandı. Kurucu BM Sözleşmesi uyarınca üyelik, bu belgedeki yükümlülükleri kabul eden ve bunları yerine getirebilecek kapasitede ve istekli olan "barışsever devletlere" açık.

Mansur'un ardından konuşan İsrail'in BM Büyükelçisi Gilad Erdan, diplomat arkadaşlarına şunları söyledi: "Pek çoğunuz 'Yahudi düşmanı' olduğunuz sürece, Filistinlilerin 'barışsever' olmaması umurunuzda değil." Kürsüdeyken küçük bir parçalayıcı kullanarak sözleşmenin bir kopyasını parçalarken "Yazıklar olsun size" diyerek meclisi BM sözleşmesini parçalamakla suçladı.

Filistin 2012’de BM Genel Kurulu tarafından fiilen tanınan bir devlet statüsü alarak üye olmayan gözlemci devlet olarak kabul edildi. BM'de Batı Şeria'da sınırlı öz yönetim uygulayan Filistin Otoritesi tarafından temsil ediliyor. NEW YORK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.