FilmAMED 3 yıl sonra yeniden

Kültür/Sanat Haberleri —

8. FilmAmed Belgesel Film Festivali

8. FilmAmed Belgesel Film Festivali

  • FilmAmed Belgesel Film Festivali’nin 8’incisi 27 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek. Yönetmen Metin Ewr, festivale yoğun bir ilginin olduğunu söyleyerek, “FilmAmed, Kürt sinemacıların nefes alabileceği bir ortam oluşturdu” diyor.

MAHİR FIRAT FİDAN/AMED

Amed Kayapınar Belediyesi'nin desteği ile 2011’de  başlayan festival, 4 yıl aradan sonra yeniden sinemaseverlere buluşuyor. Mezopotamya Sinema, Amed Şehir Tiyatrosu, Dicle Fırat Kültür Derneği ve ZarokMa’nın katkılarıyla hazırlanan festivalde 20’si ilk defa Amed’de seyirci ile buluşacak 30’u aşkın film yer alıyor.

2020 ve sonrasında çekilen belgesel filmlerin kabul edildiği FilmAmed Belgesel Film Festivali bu yıl daha geniş bir yelpazede, farklı konuların yer aldığı bir programla izleyicilerin karşısına çıkıyor.

 

Zagros’un Yedi Senfonisi

 

Jüriden özel seçki

FilmAmed jürisi tarafından hazırlanan belgesel seçkisinde dikkat çeken belgesellerden biri olan “Zagros’un Yedi Senfonisi”nin yönetmen koltuğuna Rojhilatlı sinemacı Perwîz Rostem oturuyor. Zagros halkının hayatındaki en eski üflemeli çalgı olan şemşalin yedi müzikal makamının felsefesinin konu alındığı belgeselde, ömrünün 65 yılını şemşal çalarak geçiren yaşlı bir adamın hikayesi anlatılıyor.