Firat’ta kampanya: ‘Siz beni öldürdünüz’

Kadın Haberleri —

2 Eylül 2020 Çarşamba - 23:12

  • Firat Bölgesi'nde yaşanan kadın katliamlarına ve intiharlara karşı farkındalık yaratmak amacıyla “Min xwe ne kuşt, we ez kuştim" sloganıyla kampanya başlatıldı.

Kongreya Star Koordinasyonu ve Sara Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Örgütü, kadın katliamlarına ve intihara sürüklenmelere dikkat çekmek için “Min xwe ne kuşt, we ez kuştim (İntihar etmedim, siz beni öldürdünüz) kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında Kobanê’nin birçok noktasına katledilen ve intihara sürüklenen kadınların fotoğrafları asıldı, farkındalık ve bilinçlenme çalışmalarına ağırlık verdi.

Farkındalık çalışmaları

Kampanyayı değerlendiren Kongreya Star Fırat Bölge Koordinasyon üyesi Mizgîn Xelîl, “Yıllardır değişmeyen zihniyetlerden kaynaklı kadın katliamlarına tanıklık yaptık. Kısa bir dönem içerisinde bu zihniyeti değiştiremeyiz. 2005’ten beri Kongreya Star çalışmaları var. Devrime öncülük eden ve şu an bütün kurum, meclis ve siyasi partilerde kadınlar yer almalarına rağmen kadın katliamlarıyla yüz yüze kalıyoruz. Bizim bu katliamları durdurmak için daha fazla çalışmamız gerekiyor. Yeni bir kadın modeli oluşturup, dünyaya örnek olmalıyız” dedi. 
Mizgîn Xelîl, koronavirüsün yarattığı olumsuz havanın sona ermesiyle mahallelerde, kominlerde, köylerde ve merkezde kadın şiddeti ve katliamları üzerine seminerler vereceklerini, belirterek, kadınlar yaşadıkları her olumsuz durumlar karşısında Kongreya Star veya diğer kadın kurumlarına başvurmasını istedi.

Kobanê’de 8 kadın ölümü

Fırat Bölgesi İç Güvenlik Birimleri'nin verilerine göre 2020 yılı başından bu yana Kobanê’de 3 kadın katledildi, 3 kadın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi ve 2 kadın da intihara sürüklenerek yaşamını yitirdi. Yine 10 kadın da intihara sürüklenerek yaşamlarına son vermek istedi. 

ANHA/KOBANÊ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.