Fuhuşla ilgili mitlere meydan okuyor

Kadın Haberleri —

Fuhuşun karanlık yüzü

Fuhuşun karanlık yüzü

  • Almanya’da 2002’de yapılan düzenlemeyle fuhuşun yasallaştırılmasının 20. yıl dönümüne denk gelen araştırmanın verileri, yasallaştırılmış fuhuşla ilgili mitlere meydan okuyor. 

 

  • “Erkeklerin kendilerini insan olarak değil alınıp satılabilir mal gibi gördüğünü” söyleyen kadınların deneyimi, bu araştırmada “fuhuşun tuvalete gitmek/alışveriş yapmak gibi bir şey” olduğunu söyleyen seks alıcısı erkekler tarafından teyit ediliyor. 

SERAP GÜNEŞ / BERLİN

“Almanya’da seks satın alan erkekler, fuhuşun yasallaştırılması konusunda bize ne söyleyebilir: Toplumsal olarak görünmez kalan ‘freier’ların perspektifinden 6 ülkede seks ticareti üzerine rapor” Almanya’da fuhuşun yasallaştırılmasının iç karartıcı sonuçlarını ortaya koyuyor. 

Yasallaştırılmış fuhuşun kadınları nasıl yüzüstü bıraktığını, seks satın alan erkeklerin bakış açısından ortaya koyan araştırmanın sonuçları 9 Kasım Çarşamba günü Berlin’de düzenlenen bir konferansla kamuoyu ile paylaşıldı. Düzenlenen basın toplantısı ardından Regio Cafe toplantı salonunda gerçekleştirilen oturumlarda, araştırmacıların ve fuhuştan kurtulan kadınların sunumlarıyla sonuçlar tartışmaya açıldı. Tartışmalarda, ‘İsveç Modeli’ olarak da bilinen Nordik Model bir çözüm olarak işaret edildi.