Gazeteciler rehin alındı

Tutuklanan gazeteciler

Tutuklanan gazeteciler

  • Seçim öncesi 21 ilde siyasi soykırım operasyonu düzenleyen AKP-MHP iktidarı, gözaltına aldığı 134 kişiden 14'ünü dün öğleden önce adliyeye sevk etti. Gazeteciler Abdurrahman Gök, Beritan Canözer, Mehmet Şah Oruç ve Remzi Akkaya tutuklandı. 

Siyasi soykırım operasyonunda gözaltına alınıp tutuklanan gazeteci Abdurrahman Gök, karar sonrası "Faşizm yenilecek, hiç merak etmeyin, bu faşizan düzen defolup gidecek. Kahrolsun faşizm, yaşasın Özgür Basın" dedi.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine 19 gün kala 25 Nisan günü Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında Amed merkezli 21 kentte çok sayıda eve baskın düzenlendi. Amed, Mêrdîn, Sêrt, Çêwlig (Bingöl), Wan, Şirnex, Êlih (Batman), Dîlok (Antep), Riha (Urfa), Bursa, İstanbul, İzmir, Mersin, Mûş, Bedlîs, Colemêrg, Osmaniye, Sivas, Meletî, Semsûr (Adıyaman) ve Ankara'da yapılan baskınlarda aralarında Jinnews muhabiri Beritan Canözer, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Abdurrahman Gök, MA muhabiri Ahmet Kanbal, Yeni Yaşam Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Osman Akın, haftalık Kürtçe yayın yapan Xwebûn Gazetesi İmtiyaz Sahibi Kadri Esen, gazeteciler Mehmet Yalçın, Mehmet Şah Oruç, Mikail Barut, Salih Keleş ve Remzi Akkaya ile hukukçu, siyasetçi ve sanatçıların da aralarında olduğu 134 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan gazeteciler savcılık ifadelerinin ardından tutuklama istemiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Mahkemeye sevk edilen gazeteci Abdurrahman Gök, Beritan Canözer, Mehmet Şah Oruç ve Remzi Akkaya tutuklandı.  Tutuklama kararına tepki gösteren Gök, "Faşizme yenilecek, hiç merak etmeyin, bu faşizan düzen defolup gidecek. Kahrolsun faşizm, yaşasın Özgür Basın" ifadelerini kullandı. AMED

 

*****

İktidarın seçim operasyonu

Siyasi soykırıma Diyarbakır Adliyesi önünden tepki gösteren HDP Eşbaşkan Yardımcısı Serhat Eren, "Bu bir seçim operasyonudur. Yargı mercileri de buna ortak olmuştur. Kürt halkı bu operasyonlara baş eğmez" dedi. 

Yeşil Sol Parti Amed İl Örgütü öncülüğünde Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama yapıldı. Açıklamaya, birçok siyasi parti, sivil toplum örgütleri, gazeteciler ve aileler katıldı. Açıklamada konuşan HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu’ndan Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Serhat Eren, siyasi soykırım operasyonunun seçimle bağlantılı olduğunun altını çizdi. Eren, “Yargı mercileri de bu operasyona ortak oldu. Bu parti, bu halk kendisine yapılan hiçbir operasyona baş eğecek bir halk değil. Seçimin sağlıklı, demokratik yapılması için görev alacak olan insan hakları temsilcilerinin, hukukçuların gözaltına alınması bir seçim operasyonudur. Arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını bekliyoruz. Burada onlarla dayanışma içinde olduğumuzu bir kez da belirtiyoruz” dedi.  

Ardından “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Özgür basın susturulamaz” sloganları atıldı.

 

*****