Gever’de işgale karşı yürüyüş

28 Kasım 2022 Pazartesi - 17:45

Gever

Gever

  • Gever’de DTK, TJA, DBP ve HDP öncülüğünde "Savaşa ve işgale hayır" şiarıyla yürüyüş düzenlendi. Adana’da ise yapılan ortak açıklamayla, “Rojava Devrimi’ni savunacağız” denildi. 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Tevgara Jinên Azad (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP), öncülüğünde Colemêrg’in (Hakkari) Gever (Yüksekova) ilçesinde "Savaşa ve İşgale Hayır" şiarıyla yürüyüş düzenledi. DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eşbaşkanı Keskin Bayındır, HDP milletvekillerinin de katıldığı yürüyüşte polis basın açıklamasının yapılmasına izin vermedi. 

Ablukaya rağmen

Cengiz Topel Caddesi’nde polis tarafından ablukaya alınan halk, Hakkari Valiliğinin 15 günde bir aldığı “eylem ve etkinlik” yasağı gerekçe gösterilerek engellenmek istendi. Bir süre sonra polis engelini tepki gösteren kitle, ablukayı kırarak sloganlarla  HDP Gever İlçe binasına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş, İlçe binası önünde son buldu.

Colemêrg’ten Gever’e yürüyüş için yola çıkan yüzlerce partili ise Depin polis kontrol noktasında engellendi. Yapılan engelleme üzerine kitle burada bir açıklama yaptı. HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, kanuna aykırı olarak yıllardır kente eylem ve etkinlik yasaklarıyla halkın demokratik taleplerinin engellendiğini belirterek, “AKP-MHP iktidarı bu yasaklarla Türkiye’yi çıkmaza soktu. Bu uygulamaları kabul etmiyoruz. Anayasa iktidar tarafından rafa kaldırılmış durumda. Türkiye’de 40 yıldır savaş süreci yaşanıyor. Ancak bu savaşı süreci yaşanan sorunu çözmüyor. Dolaysıyla biz savaş değil barış istiyoruz. Bir barış sürecinin yaşanmasını istiyoruz” dedi. 

Bir dizi kumpas

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Adana İl Meclisi, HDP Adana İl Örgütü ve Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) de konuya ilişkin basın toplantısı düzenledi. HDP İl binasındaki toplantıya kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Ortak basın metnini okuyan BMG üyesi Barış Kaya, AKP-MHP ittifakının seçim startını savaş uçaklarının bombardımanıyla verdiğini belirterek, Kürt halkı ve kazanımlarına yönelik işgal savaşının başlatıldığını söyledi. Kaya, "Açıkça söyleyebiliriz ki, devlet eliyle çeteler tarafından örgütlenen Taksim saldırısının amacı da geniş kitlelerde korku ve panik yaratmak, bunun üzerinden Kürt düşmanlığı ve şovenizmi büyüterek, işgal saldırıları için uygun ortam hazırlamaktı. Baştan sona devlet tarafından planlanan ve yürürlüğe konulan bir kumpas dizisiyle karşı karşıya olduğumuz bilinmelidir. İktidar, Irak Kurdistanı’nda yürüttüğü operasyonlarla ilerleyemeyeceğini ve bir şey elde edemeyeceğini anlayınca; uğradığı hezimeti unutturmak ve seçim arifesinde bir başarı hikayesi yazmak için şimdi bir kez daha savaşa ve işgale yatırım ve hazırlık yapmaktadır. Ekonomik ve siyasal alanda çelişkiler derinleştikçe devleti yönetenlerin her zaman olduğu gibi yaptığı ilk şey; halkın gerçek sorunlarıyla ilgilenmesini engellemek, militarist, ırkçı-gerici propagandaya yönelmek olmuştur. Savaş ve işgal saldırıları da iktidar tarafından bilinçli bir şekilde geliştiriliyor" dedi.

Rojava Devrimi'ni savunacağız

İktidarın, Rojava Devrimi'nin kalbi, Kürt halkının kazanımlarının ve DAİŞ vahşetine karşı zaferin simgesi olan Kobanê’ye saldırarak nasıl bir zihniyete sahip olduğunu gösterdiğini ifade eden Kaya, Kobanê’de DAİŞ’e karşı mücadele edenlerin mirasçıları olarak saldırılara izin vermeyeceklerini, Rojava Devrimi’ni savunacaklarını vurguladı. 

Açıklama sırasında partiye giriş çıkışları yasaklayan polis, açıklama bittikten sonra da parti binasındakileri ve açıklamayı takip eden gazetecilerin dışarı çıkmasını engelledi. HAKKARİ/ADANA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.