Göç yollarındaki kadınlar heykellerle anlatılıyor

Kadın Haberleri —

14 Ekim 2020 Çarşamba - 18:00

  • Atık malzemelerden heykel yapan kadınlar, “Müşterek işler” projesi ile göç sırasında kadınların yaşadığı zorluklara ve maruz kaldıkları ihlallere dikkat çekiyor.

Amed’de farklı mesleklerden 15 kadın, göç sırasında kadınların yaşadığı zorluklara dikkat çekmek için ‘Müşterek İşler’ başlıklı bir projeye imza attı.
Proje kapsamında heykeller yapan kadınlar, bu heykeller ile kadınların göç sırasında maruz kaldığı ihlalleri ve koşulları gözler önüne seriyor. 
Atık malzemeleri ya da evde çocuklarının kullanılmayan eşyalarından heykel yapan kadınlar, geri dönüşüme de katkı sağlıyor.
Kasım ayında sergisi yapılacak olan projeye ilişkin bilgi veren Hediye Yaşar, amaçlarının göç esnasında kadınların yaşadıkları sorunları açığa çıkarmaya çalışmak olduğunu dile getirdi. Yaklaşık 9 yıldır sanat yaptığını ve 2017’de kendisine çalışabileceği bir yer açtığını ifade eden Yaşar, “Sadece kadın heykelleri yapıyoruz. Kadınlar her yerde yok sayılıyor ve tüm yaşam haklarından mahrum ediliyor. Hem bunlara dikkat çekmek hem de beraber bir şeyler yapmak istiyoruz” diye kaydetti. 
 Her biri başka bir meslekte olan 15 kadınla bu proje için bir araya geldiklerini ifade eden Yaşar “Metal Kolektif” adı altında çalıştıklarını, projeden elde ettikleri geliri derneğe ve göç vakfına bağışlayacaklarını söyledi. Ekonomik olarak bazı noktalarda zorlandıklarını kaydeden Yaşar, ancak bu işin üstesinden gelmek için birbirlerinden güç aldıklarını vurguladı.
Heykelleri bir yıldır yaptıklarını ifade eden Yaşar, “Kadınlar tarihte olduğu gibi bugün de estetikte ve üretimde öncü rol üstlenmişlerdir. Bizler bu çalışma ile kadınların üretkenliğini açığa çıkardık. Bundan sonraki süreçte de projemizi devam ettirmeye çalışacağız” dedi.

JINNEWS/AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.