Gözaltında aktivist Delawarzai’ye tecavüz

Kadın Haberleri —

Kari Saeed Khosti

Kari Saeed Khosti

  • Afganistan’da gözaltına alınan kadın hakları aktivisti Elaha Delawarzai, Taliban İçişleri Bakanlığı eski Sözcüsü Kari Saeed Khosti’nin kendisine tecavüze ettiğini ve köle olarak kullanmaya zorladığını açıkladı.

Kadın hakları aktivisti Elaha Delawarzai, Kasım 2022’de katıldığı bir eylemden sonra gözaltına alındı. Gözaltında tecavüze uğradığını açıklayan Delawarzai, sanal medya hesaplarından konuya ilişkin açıklama yaptı.

Tecavüzden sonra evlendirildi

Köle olmaya zorlandığını ve kendisini ‘cesaret tanrıçası’ olarak tanımlayan Delawarzai’nın açıklaması şöyle:

“Ben cesaret tanrıçasıyım. Taliban İçişleri Bakanlığı eski sözcüsü ve Hakkani Ağı yetimhanelerinin şu an ki başkanı Kari Saeed Khosti, tecavüzden sonra beni zorla evlendirdi, işkence yaptı, dövdü ve en kötü şekilde tehdit etti. Onun kölesi olmak istemedim ama Taliban sesimi susturmak için beni hapse attı.

Taliban komutanlarına ceza verilmiyor

Kasım 2022’den Nisan 2023’e kadar Taliban 40. Müdürlüğü İstihbarat Hapishanesi’nde bana işkence yaptı ve elektrik verdi ve beni zorla itirafa zorladı. Taliban üyeleri ve komutanları, iktidarı ele geçirdikleri 15 Ağustos 2021’den sonra binlerce kadın ve kızı zorla evlendiriyor. Ve kadınlar en kötü şekilde eziliyor. Taliban zalim kanunlarını sadece savunmasız Afganistan halkına uyguluyor ve Taliban komutanlarına herhangi bir ceza verilmiyor. Ancak dünya hala kırmızı halıyı Taliban’ın ayaklarının altına seriyor." HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.