Gözlerini aldılar ama üstlenmiyorlar

21 Eylül 2021 Salı - 21:51

  • Tedavi hakkı engellendiği için iki gözünü kaybeden tutsak Yusuf Bor, hakkında suç duyurusunda bulunduğu Adalet Bakanlığı, “Gerçeklikten uzak ve ispata muhtaç” savunması yaptı. 

Tutuklu bulunduğu Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kaldığı süre içerisinde yüksek tansiyonun etkisiyle iki gözünde de görme yetisini kaybeden Yusuf Bor, avukatları aracılığıyla Adalet Bakanlığı hakkında dava açtı. Tedavi hakkı engellendiği için gözlerini kaybettiğini belirten Bor’un açtığı dava, Van 4. İdare Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya savunma gönderen Adalet Bakanlığı, şikayeti “Gerçeklikten uzak ve ispata muhtaç” olarak gördü. 

Bakanlığın savunmasını dikkate alan mahkeme, davanın görev yönünden reddine karar vererek Uyuşmazlık Mahkemesi Hukuk Bölümü’ne gönderdi. Bunun üzerine Bor’un avukatı Rohat Kurt, tekrar Van Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Van 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen suç duyurusu dilekçesi kabul edilerek yargılama başladı. Avukat Rohat Kurt, Yusuf Bor’un Adli Tıp Kurumu’nda (ATK) yüzde 90 görme yetisini kaybettiğine ilişkin raporunun olmasına rağmen cezaevi tarafından tahliye edilmemesinin en büyük ihmal olduğunu söyledi. Kurt, tutuklunun suçunun ne olduğuna bakmaksızın ATK tarafından “Cezaevinde yaşamını tek başına idame edemez” olduğu yönünde doktor raporu olan kişilerin cezaevinde tutulmasının hukuken ve vicdanen kabul edilemez olduğunu dile getirdi.  VAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.