Haftada dört defa arama

11 Ağustos 2022 Perşembe - 17:50

.

.

  • Konya Ereğli T Tipi Kapalı Cezaevi’nde haftada dört defa yapılan koğuş aramalarına karşı çıkan tutsaklar hakkında disiplin soruşturması başlatıldı.

 

Tutsak İbrahim Sütçü, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde, şunları paylaştı: “Haftada dört kez koğuşlarımıza arama adı altında baskın düzenleniyor. Koğuşta arama yapan gardiyanlar battaniyelerimizden yastıklarımıza, özel eşyalarımıza kadar tüm eşya ve malzemelerimizi yere atıyor. Battaniye ve çarşaflarımızı toplayıp aldılar. Biz de buna itirazlarımızı yükselterek aramaya katılmayacağımızı belirttik. Bunun üzerine hakkımızda disiplin soruşturması başlatıldı. Yaşadığımız hak ihlallerini telefon aracılığıyla ailesiyle paylaşan arkadaşımız Mehmet Işıktaş’ın ise telefonu kesildi. Hak ihlalleri giderek artıyor ve sürekli disiplin soruşturmalarıyla tehdit ediliyoruz.”

Oğlu ve koğuş arkadaşlarının maruz kaldığı hak ihlallerini anlatan anne Nazife Sütçü, “İçeride tutsaklarımıza zulüm, işkence ediyorlar. Önceden de şiddet uygulamışlardı ve İbrahim’in dişlerini kırmışlardı. Her gün cezaevlerinden cenazeler çıkıyor. Bu nedenle biz de rahat uyuyamıyoruz. Buna bir dur denmesi lazım. Toplumun buna sessiz kalmaması, ses çıkarması lazım. Çocuklarımız neden işkence altında? Amaçları çocuklarımızın cezasını artırmak. Artık yeter" diyerek isyan etti.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.