Hakim utanmadan sordu

Şenyaşar Ailesi'nin Adalet Nöbeti

Şenyaşar Ailesi'nin Adalet Nöbeti

  • "Hakaret” gerekçesiyle hakkında açılan davanın duruşmasına katılan Emine Şenyaşar'a, mahkeme başkanı tarafından "Evli misin? Kaç çocuğun var?" diye soruldu. Şenyaşar, “Eşim ve çocuklarım katledildi” diyerek yanıt verdi.

Riha'nın Pirsûs (Suruç) ilçesinde 14 Haziran 2018'de AKP eski Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar'ın 9 Mart 2021’de Urfa Adliyesi önünde başlattığı Adalet Nöbeti 821. gününde. Dün sabah saatlerinde adliye binası önüne gelen Emine Şenyaşar, “hakaret” iddiası ile hakkında açılan davanın duruşmasına katılmak için avukatları ile adliye binasına geçti. Eylemlerinin 345. gününde (16 Şubat 2022) sarf ettiği sözler nedeniyle AKP’li İbrahim Halil Yıldız’a “hakaret” ettiği iddia edilen Şenyaşar hakkında açılan davanın ilk duruşması Urfa 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada Emine Şenyaşar, oğlu Mehmet Şenyaşar ve avukatları hazır bulundu. 

Savunmasını Kürtçe yaptı

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada Emine Şenyaşar savunmasını Kürtçe yapacağını belirtti. Şenyaşar "Evli misin?", "kaç çocuğun var?" şeklinde yöneltilen sorulara "Eşim ve iki çocuğumu katlettiler, diğerlerini de öldürmek istediler" şeklinde cevap vererek tepkisini dile getirdi. Daha sonra Şenyaşar tercüman aracılığı ile yaptığı savunmada, şunları söyledi: "İlaç kullanıyorum, oğlum tek kişilik hücrede tutuluyor 5 yıldır. İlaç almadan akşam uyuyamıyorum. Üstünden çok zaman geçti ne dediğimi hatırlamıyorum ama çocuklarımı nasıl öldürdüklerini hatırlıyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum." 

Avukat Hidayet Enmek, soruşturmaya konu olan tutanağın sivil polisler tarafından hazırlandığını belirterek, şunları söyledi: “Bağımsız bilirkişi raporu alınmasını talep ediyoruz. Müşteki ve müvekkilim arasında bir husumet vardır. Malatya'da görülen dava dosyasının UYAP üzerinde alınmasını talep ediyoruz. Müvekkilimin yakınları müşteki yakınları tarafından öldürülmüş ve yaralanmıştır. Dosyasının buraya eklenmesinin yargılamaya katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Mütalaa sonrası kapsamlı savunma yapacağız" dedi. Ailenin avukatı Ali Arslan ise "Hakaret haksız bir fiile denk girdiğinde cezada indirim yapılabileceği gibi CMK 223/4-c gereğince ceza verilmesine yer olmadığına karar verilir. Bu nedenle Malatya'da bulunan ana dava dosyasının sonucunun beklenmesi gerek."

Mahkeme, avukatların taleplerini göz önünde bulundurarak, savcının mütalaasını sunması için bir sonraki duruşmayı 29 Kasım’a erteledi. 

Nöbete devam

Şenyaşar, duruşma sonrası adliye binası önüne geçerek "Şenyaşar ailesi adalet köşesi" olarak adlandırılan alanda nöbete devam etti. 

Emine Şenyaşar hakkında benzer gerekçelerle nöbetin başladığı 9 Mart 2021'den bu yana 31 soruşturma açıldı. Bu soruşturmalardan 10 tanesi davaya dönüştü. URFA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.