Hakkari’de yasağa devam

14 Ekim 2021 Perşembe - 17:45

Hakkari polis şiddeti

Hakkari polis şiddeti

  • Hakkari Valiliği tarafından kentte eylem ve etkinlik yasağı 15 gün daha uzatıldı. İHD Hakkari Şube Yöneticisi Avukat Eren Baskın, tüm bölgede adı konulmamış bir OHAL uygulandığını söyledi.

Hakkari ve ilçelerinde 2016'dan bu yana devam eden eylem ve etkinlik yasağı, Valilik tarafından 15 gün daha uzatıldı. Bin 956'ncı gününe giren yasak 28 Kasım'a kadar devam edecek.  Valilik yasakla ilgili açıklamasında, "Cumhuriyetin temel nitelikleri, devletin ve milletin bölünmez bütünlüğü, millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, korona virüs (COVİD-19) salgınının yayılmasının önlenmesi, genel sağlığın korunması, meydana gelebilecek olası provokasyonların ve yaşanması muhtemel toplumsal olayların önlenmesi amaçlanmaktadır" dedi. 

Hakkari genelinde yüzlerce bölge ve alan da "özel güvenlik bölgesi" ilan ediliyor. Yaylalara çıkılamıyor, eskisi gibi hayvancılık yapılamıyor. Sınır bölgelerinde ise tam bir dram yaşanıyor. Sınır ticareti yasağı beraberinde devletin fail olduğu cinayetleri getiriyor. Hakkari ve ilçelerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin ANF’ye konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şubesi yöneticilerinden avukat Eren Baskın, tüm bölgede adı konulmamış bir OHAL durumunun yaşandığını belirtti. Anayasanın 3. Maddesi’ndeki ‘Herkes, önceden izin almaksızın, bu kanun hükümlerine göre silahsız ve saldırısız olarak kanunların suç saymadığı belirli amaçlarla toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir’ hükmüne işaret eden Baskın, bunun tamamen rafa kaldırıldığını söyledi.

Bugün Hakkari ve ilçelerinde iktidar bileşenleri dışında herhangi bir siyasi düşünce, hak savunuculuğu, yardım kampanyası veyahut yapılacak bir gösteri yürüyüşüne katiyen izin verilmediğini, buna karşı yapılan tüm başvuru veya itirazların da reddedildiğini hatırlatan Baskın, böylesi bir ortamda insan hakları savunuculuğunun zorluğuna işaret etti.

Baskın, bölge genelinde yaşanan tüm hak ihlallerine yetişmeye çaba gösterdiklerini söyleyerek, yönetim olarak tespit ettikleri tüm hukuka ve insan onuruna aykırı durumları kayıt altında tuttukları gibi birçok davaya da müdahil olduklarını aktardı. HAKKARİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.