Halay çeken tutsaklara ceza

  •  Sincan Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde “Lê Amedê” şarkısı eşliğinde halay çeken tutsaklara ceza verildi.

 

Sincan 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’ndeki 14 siyasi tutsağa, Kürtçe şarkı eşliğinde halay çektikleri gerekçesiyle disiplin cezası verildi. 

MA’dan Mehmet Aslan’ın haberine göre; 15 Ağustos’ta ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde üç yeğeninin düğün haberini alan Kinyas Ataman, odasına dönünce arkadaşlarıyla Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çeker. Yaklaşık 15 dakika süren halaya dair hiçbir uyarı almayan tutsaklar hakkında daha sonra tutanak tutuldu. Cezaevi Disiplin Kurulu tarafından açılan soruşturma kapsamında tutsakların halay esnasında söylediği “Lê Amedê” (https://www.youtube.com/watch?v=I4EktYuZFY8) şarkısı suçlama konusu yapıldı.

Kurul Google’da taradı

Disiplin Kurulu, “Lê Amedê” şarkısını Google’de taradı ve Kürtçe-Türkçe sözlerini soruşturma tutanağına koydu. Disiplin Kurulu, daha sonra Hâkim Sungur, Orhan Yakışır, Hasan Aşkın, Hasan Umut Özer, Mehmet Halis Vural, Kinyas Ataman, Aziz Aktaş, Harun Ataman, Mehmet Akyüz, Nuri Vural, Hüseyin Yıldız, Osman Yalavuz, Şadi Muhammed ve Murat Kaçar’ın ifadelerini aldı. Suçlamalara karşı Kürtçe beyanda bulunmak isteyen tutsakların talebi, “Kürtçe tercüman yok” gerekçesiyle reddedildi. Tutsak Kinyas Ataman ifadesinde, telefon görüşmesinde yeğenlerinin düğünlerinden söz ettiğini ve odasına döndüğünde bu nedenle halay çektiklerini anlattı. Ataman, telefon görüşmelerinin soruşturmaya konulmasını istedi. İfadesi alınan diğer tutsaklar da aynı beyanda bulundu. Soruşturma kapsamında dört gardiyanın da beyanlarına başvuruldu. Gardiyanlar, tutsakların slogan da attıklarını iddia etti.

Slogan yok ama olsun!

Disiplin Kurulu, soruşturma nedeniyle söz konusu havalandırmanın kameralarını izledi. Kamera kayıtlarında tutsakların halay çektiği, ancak sloganlara dair bir veriye yer verilmedi. Buna rağmen Disiplin Kurulu, söz konusu şarkının “örgütsel mesaj” içerdiğini ileri sürdü. Kurul, şarkıyı, “Örgütsel dayanışmayı artırıcı kelimeler ile suç oluşturan unsurları öven ve olumlu hareket olarak algılanmasını sağlayan, örgütün amacı doğrultusunda gerçekleştirilen eylemleri övdüğü” şeklinde değerlendirdi. Kurul, ayrıca tutsak Ataman’ın telefon görüşmesinin içeriğini de soruşturma evrakına eklemedi.

‘Kötü örnek’ olmuşlar!

Disiplin Kurulu, hakkında soruşturma açılan tutsakların tutuklama gerekçelerine de yer verdi ve 15 Ağustos’un PKK’nin yaptığı ilk büyük eyleminin yıl dönümü olduğu, tutsakların bu nedenle halay çektiklerini ileri sürdü. Kurul, tutsakların şarkı söylemesi ve halay çekmeleri nedeniyle devletin kurumunun düzenini bozduğunu da savunarak, tutsakların şarkı ve halaylarıyla “kötü örnek” olduklarını ileri sürdü.

Bir ay ceza verildi

Kurul, soruşturma sonucunda 31 Ağustos’ta tutsakların haberleşme ve iletişim hakları kapsamında yer alan mektuplarına ve aileleriyle yaptıkları görüşmelere bir ay boyunca yasaklama kararı verdi. Tutsaklar, Disiplin Kurulu’nun aldığı karara itiraz etti. Ankara Batı 1. İnfaz Hakimliği, 24 Ekim’de disiplin cezasını yerinde bularak tutsakların talebini reddetti. Tutsaklar, konuyu Ankara Batı 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne taşıdı. Mahkeme, 10 Kasım’da tutsakların talebini reddetti ve kararı onayladı.  ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.