Hayatı mücadeleyle geçti

Deniz Cevdet Bülbün

Deniz Cevdet Bülbün

  • KNK Hewlêr Temsilciliği’ne yönelik silahlı saldırıda şehit düşen Deniz Cevdet Bülbün (36) Hakkari’nin Yüksekova (Gever) ilçesinde bağlı Kısıklı (Dêlezi) köyünde 10 kardeşten biri olarak dünyaya gelir. Bülbün, çocukluğundan itibaren özgürlük mücadelesinin içinde yer alır.

KNK Hewlêr Temsilciliği’ne yönelik silahlı saldırıda şehit düşen Deniz Cevdet Bülbün (36) Hakkari’nin Yüksekova (Gever) ilçesinde bağlı Kısıklı (Dêlezi) köyünde 10 kardeşten biri olarak dünyaya gelir. Çocukluğundan itibaren özgürlük mücadelesinin içinde olan Bülbün liseyi Yüksekova’da bitirir. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde siyasal faaliyetler içinde yer alır. Okurken aynı zamanda Kürtçe dili, Kürt tarihi ve edebiyatı üzerine çalışmalar yapar. 2011 yılında tutuklanır ve 1 yıl 5 ay Van F Tipi Cezaevi’nde kalır.

İlk Kürtçe okulda ders verdi

Tahliye olduktan sonra 2012’de Gever Kurdî-Der derneğinde yöneticilik yapar, Kürt dili üzerine eğitim verir. 2014 yılına Gever’de açılan ilk Kürtçe okulda ders verir. 2014-2016 aralarında Kürt ve Kurdistan tarihi üzerine Gever Siyaset Akademisi’nde dersler verir.

Rojava ardından Hewlêr’e

Bu yıllarda aynı zamanda Gever Demokratik Kent Meclisi’nde yer alır. 2015 özyönetim sürecinde polis tarafından aranır duruma düştüğü için 2016 yılında Rojava’ya geçer. Burada 3 yıl boyunca çalışmalarını aralıksız sürdürür. Kürt tarihi ve edebiyatı üzerine de kitap çalışması yürütür. 2019’un sonlarında Hewlêr’e geçer ve burada KNK çalışmaları içinde yer alır. Ardından Hewlêr KNK Temsilciliği görevini yürütür.

Ailesi Hewlêr’e gitti

Bülbün’ün Yüksekovada yaşayan ailesi dün karayoluyla Güney Kurdistan’a gitti. Bülbün’ün anne ve babası ile amcaları cenazeyi almak için girişimlerde bulunacak.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.