HDP şimdi daha güçlü

3 Temmuz 2022 Pazar - 21:30

HDP 5. Olağan Büyük Kongresi

HDP 5. Olağan Büyük Kongresi

  • HDP’nin “Çözüm Biz’de” şiarıyla gerçekleştirdiği 5. Büyük Kongre’sine Hakkari’den Edirne’ye on binler katıldı. Mevcut Eşbaşkanlar ve yeni kurullarla devam edecek olan HDP, seçim ve mücadele stratejisi ile 3. Yol'un gerekliliği konusunda onay aldı. 
  • HDP Eşbaşkanı Buldan, çözümün yolunun demokratik uzlaşı, özgür siyaset ve evrensel hukuk temelinde diyalog ve müzakere olduğunu belirterek, adımlarını şöyle özetledi: "Eşit yurttaşlıktır, ana dilde eğitimdir, güçlü yerel demokrasidir ve yargı tahribatlarının giderilmesidir."
  • "Büyük değişimin arifesindeyiz. HDP'nin dönemi başlayacaktır" diyen Buldan'dan sonra söz alan Eşbaşkan Sancar da hem iktidarı hem de Millet İttifakı etrafındaki muhalefeti uyardı. Sancar, ortak aday ve Demokrasi İttifakı'nın aday çıkarması ile çözüm adımlarını paylaştı. 

Coşkulu ve büyük bir katılımın olduğu HDP 5. Olağan Büyük Kongresi'nin konuşan Eşbaşkan Pervin Buldan, şunların altını çizdi: “İhtiyaç; çoğulcu, katılımcı demokratik bir sistemdir. Güçlü yerel demokrasidir. Geniş yetkiye sahip, çoğulcu bir parlamentodur. Biz bu sistemin inşasını hedefliyoruz. Evet, önümüzde önemli bir seçim süreci var. Bu seçimler, kimin cumhurbaşkanı ya da başbakan olacağı seçimi değildir. Asıl mesele; kriz üreten bu sistemin değiştirilmesi ve demokratik eşitlikçi yeni bir düzenin kurulması meselesidir. HDP bu seçimlerin ve sonrasındaki sürecin temel belirleyenidir. Yeni dönemin siyasal gücüdür.  HDP, salt nehri geçmek üzere yapılan hiçbir siyasi hesapta köprü olmayacaktır. Bizler başka bir yol var diyoruz. O yol da HDP’nin kararlılıkla savunduğu 3. Yol'dur. Bu da tüm demokrasi güçleriyle birlikte yol alacağımız Demokrasi İttifakıdır."

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5. Büyük Olağan Kongresi, Ankara’da bulunan Arena Spor Salonu’na gerçekleştiriyor. “Çözüm Biz’de” ve “Serkeftin ya me ye” sloganıyla gerçekleştirilen kongreye, on binlerce kişi katıldı. Dersim’den, Adana’ya, İzmir’den Edirne’ye kadar önceki günden yola çıkan on binlerce kişi sabahın erken saatlerinde kongrenin gerçekleştirildiği Arena Spor Salonu’nu önünde bir araya geldi. Kimisi 20, kimisi 15 saatlik yoldan gelen on binlerce kişi, birçok aramadan geçtikten sonra salon önünde halayda buluştu. Talepler ve irade, sabahın ilk saatlerinde kitlenin ağzından dökülen sloganlarla verildi. Saat 08.00’den itibaren girişlerin yapıldığı salonda saat 10.00 gibi tek boş yer kalmadı. Salonda yerini alan on binlerce kişinin yanı sıra on binlerce kişi de dışarıda kurulan sahnenin önünde kongreyi takip etti. Salonun içinde dışarıdakini aratmayan bir hava vardı. “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana zindana”, “HDP halktır halk burada” sloganları dinmedi.