Hedef direnen kadınlardır

Kadın Haberleri —

Zozan Serhat

Zozan Serhat

  • Paris saldırısını değerlendiren TJK-E üyesi Zozan Serhat, katliam için geniş hazırlık yapıldığını belirterek, “Hedef direnen kadınlar ve 33 yıldır ömrünü özgürlük hareketine adayan arkadaşımız Evîn olmuştur" dedi.

Fransa’nın başkenti Paris’te 23 Aralık günü Kürtlere, özgür Kürt kadınına yönelik ikinci bir silahlı saldırı gerçekleşti. Saldırıda KCK Yürütme Konseyi Üyesi Emine Kara (Evîn Goyî) ile Mîr Perwer (Mehmet Şirin Aydın) ve Abdurrahman Kızıl hayatını kaybetti. Katliam sonrası dünya kamuoyunda büyük bir tepki oluşurken, Kürt siyasi temsilcileri katliamın Türk devleti tarafından işlendiğine işaret etti ve soruşturmanın derinleştirilmesini istedi.

Konuya ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirmelerde bulunan Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) üyesi Zozan Serhat, direnen kadınların hedef alındığını söyleydi.

Bir kişinin yapacağı iş değil

Zozan Serhat şöyle dedi: "9 Ocak Katliamı’nın yıldönümü dolayısıyla hazırlıklarımızın olduğu bir süreçte ikinci bir Paris Katliamı yaşatıldı. 10'uncu yılında hesap sormaya hazırlanırken, 'Fransa devleti sis perdesini kaldırsın' derken böyle bir katliamın yaşanması elbette çok sıradan değildir. Katliam için geniş bir hazırlık yapılmış ve bu kişi 11 gün önce cezaevinden çıkmış. Bu kişinin 11 gün içerisinde kurumlarımızı, esnafları tanıması ve böyle bir katliam yapması çok normal değil. Eğer bir merkezden yürütülmese, karar alınmasa bir kişinin yapabileceği bir iş değil. Hedef direnen kadınlar ve 33-34 yıldır ömrünü özgürlük hareketine adayan arkadaşımız Evîn olmuştur" dedi.

Zozan Serhat /Paris /Foto: Şahin Bozlar

Saldırı Ankara ve MİT merkezlidir

Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun saldırıdan bir gün sonra katıldığı bir programda sarf ettiği “Tayyip Erdoğan sadece Türkiye'de değil tüm dünyadaki teröristleri temizleyecek” sözlerinin itiraf niteliğinde olduğunu belirten Serhat, "Asıl terörist sizsiniz. DAİŞ'i örgütleyen de, faşizmi yürüten de sizsiniz. Bu saldırı kesinlikle Ankara ve MİT merkezlidir. Bu saldırı topyekûn bir katliam hazırlanıldığını gösteriyor. Erdoğan katliamlarla seçime yatırım yapıyor. Kürt’ü öldürerek sonuç almak istiyor. Aynı zamanda Kürtlerin kökünü kazıyacağını söylüyor. Kürtler neredeyse orasını hedef haline getiriyor. Avrupa buna göz yumarsa yarın öbür gün Avrupalılar da garanti altında olmayacaktır. Onların çocukları da kendi kurumlarında öldürülürse bunun önünü kimse alamaz" ifadelerini kullandı. 

Paris / Foto: Şahin Bozlar

Kürtler sessiz kalan herkese öfkelidir

Katliama karşı sadece Fransa devletine değil sessiz kalan herkese öfkeli olduklarını ifade eden Serhat, Türkiye'nin Kürtlere her yerde savaş açtığının bir kez daha görüldüğünü vurguladı. Kürtlerin olduğu her yerde savaşın sürdüğünü söyleyen Serhat, şöyle dedi: "Burada da kadın olarak dimdik ayakta olmanın, örgütlü olmanın, erkek egemen sisteme karşı durmanın bedelini ödüyoruz. Evîn arkadaşımız çocuk yaşta mücadeleye katılan Rojava'dan Rojhilat’a ve Kuzey Kürdistan'dan Avrupa'ya kadar mücadeleye emek verdi. Arkadaşımızın bilinçli seçildiğini biliyoruz. Bunun içinde bu katliam hiçbir biçimiyle devletin söylediği gibi bir kişinin ırkçı saiklerle yaptığı bir katliam değildir."

Yaratılan canavar onları da parçalayacak

Kürtlerin DAİŞ'i gerilettiğini ve dünyaya demokrasi getirmeyi hedeflediklerine dikkat çeken Serhat, dünyanın Erdoğan'ın bu yaptıklarına sessiz kalmaması gerektiğini ifade etti. Zozan Serhat, "Kürtleri susturmaya çalışıyorlar ama yaratılan canavar onları da parçalayacak. Erdoğan, dünyanın başına bela olan bir rejim haline geldi. Saddam'ı büyütüp bir yerlere getirdiler. Sonra başlarına bela oldu. Erdoğan'da ikinci bir Saddam olarak başlarına bela olacak. Kimse bizim sabrımızı sınamasın. Fransa bir katili aklayamaz. Bu katil bir arabayla geliyor. Nasıl geliyor? Kim getiriyor? Bu adam çok donanımlı olarak Kürt kurumlarını tarıyor. Hiç kimse bunu sıradan gibi gösteremez" ifadelerini kullandı.

Ömer Güney’i ortadan kaldırdılar

"Eğer 9 Ocak 2013'teki katliamının hesabı sorulsaydı bugün ikinci bir katliam yaşanmazdı" tespitinde bulunan Serhat, "Ömer Güney'in kendi itirafları var. Özgürlük hareketinin yakaladığı MİT'çilerin itirafları var. Ömer Güney'in yaptığı görüşmeler var. Bunlar için gerekli yerlere başvurular yapıldı, hukuk mücadelesi verildi. Her Çarşamba Enformasyon Bürosu’nun önüne gittik, Adalet Bakanlığı’na başvuru yaptık. Dosyanın üzerinin kapatılmaması için gerekli bilgileri verdik. Ayrıca konsolosluk tarafından örgütlendiğini, konsolosluğun ajan örgütlediğini devlete söyledik. Ama Fransa Türkiye ile birlikte Ömer Güney'i ortadan kaldırdı. Aynı şekilde bu saldırganın da cezai ehliyetinin olmadığını söylediler. Fakat Kürtlerin tepkisi sonucu tekrar gözaltı kararı alındı" dedi.