Heilbronn’da Kürtçe dil kursu

Toplum/Yaşam Haberleri —

8 Kasım 2020 Pazar - 13:39

  • Almanya’nın Heilbronn kentindeki Demokratik Toplum Kürt Kültür Merkezi’nde ‘Bi Kurdî Bixwînin û binivisînin, Ziman Nasnameya Mirovan e’ sloganı ile Kürtçenin Kurmanci lehçesinde dil kursu başlatıldı.

DENİZ BABİR
HEİLBRONN

Almanya’nın Heilbronn kentindeki Demokratik Toplum Kürt Kültür Merkezi’nde ‘Bi Kurdî Bixwînin û binivisînin, Ziman Nasnameya Mirovan e’ sloganı ile Kürtçenin Kurmanci lehçesinde dil kursu başlatıldı.

Kürtçe dersi veren Mamoste Loqman Karaaslan, Kürt ailelerine asimilasyon ve erimeye karşı Kürtçeye sahip çıkma çağrısında bulundu.
Uzun süredir böyle bir kurs açmak için uğraştıklarını belirten Karaaslan, “Heilbronn kentinde üç haftadır Kürtçe dil eğitim kursuna başladık. Hafta sonu yaşanan yoğunluklardan kaynaklı derslerimizi hafta içi Çarşamba akşamları 17.00 ile 19.30 arası yapıyoruz. Şu an12 öğrencimiz var. Ayrıca 1 kursiyerimiz Alman ve 1 kursiyerimiz de Türk’’ dedi.
Karaaslan, insanın kimliğinin anadili olduğunu belirtti ve ekledi: “Özellikle bunun için dil kursu eğitimine başladık. Umut ediyoruz ki burada yaşayan ailelerimiz çocuklarını bu eğitime getirirler ve hep beraber kendi ana dilimizi öğreniriz. Diasporada yaşayan Kürtler olarak anadilimizi yaşatmak, kültürümüze sahip çıkmamız gerekiyor. Diasporada yaşayan Kürdistanlı ailelerimizin evinde daha çok Türkçe ya da Almanca dili konuşuluyor. Fakat, esas olan ailelerimiz ve halkımız kendi ana dileriyle konuşabilmelidir. Birçok araştırmada gösteriyor ki, bir çocuk kendi anadili ile eğitim aldığında, yaşadığı ülkelerde de okulda aldıkları eğitimde daha başarılı oluyorlar.’’

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.