Hem engelleri aşıyor hem de farkındalık yaratıyor

Kadın Haberleri —

Ethra Bihnan

Ethra Bihnan

  • Tasarımını yaptığı parti dekorasyon malzemelerini satan bedensel engelli Ethra Bihnan, tüm kadınlara da her fırsatı değerlendirmeleri ve yaratıcılıklarını açığa çıkarmalarını öneriyor.

Kuzey ve Doğu Suriye'nin Qamişlo kentinde yaşayan bedensel engelli Ethra Bihnan, dekorasyon ürünleri tasarlıyor ve 9 yıl de önce kendi mağazasını açtı. Bağımsız ekonomisini oluşturan Bihnan “Kadınlar doğuştan yeteneklidir, ellerine geçen her fırsatı değerlendirmeliler. Tüm kadınların yaratıcı olmalarını istiyorum” dedi.

Qamişlo’lu Ethra Bihnan 38 yaşında. Bedensel engelli olan Bihnan yaşamı bir başarı hikayesi. Çocukluğundan beri ciddi sağlık problemleriyle boğuşan Bihnan, tüm zorlanmalarına rağmen tasarıma ilgisine tutunarak büyük bir emekle şimdi bulunduğu konuma geldi. “On yıl önce özel ihtiyaçları olan insanlara destek olmak amacıyla bir mum projesi üzerinde çalışmaya başladım” diyen Bihnan, bu projeyle birlikte hem özgüveninin arttığını hem de dekrasyon sanatında yaratıcılık acısından büyük cesaret kazandığını belirtti. Hemen ardından da mağazasını açarak projelerini bir bir hayata geçirdiğini anlattı.