Her anne barıştan sorumlu

Zekiye Kaya

Zekiye Kaya

  • Savaş harcamalarının ülkeleri ekonomik olarak da krize soktuğunu; bu durumun halkı yoksullaştırdığını söyleyen Barış Annesi Zekiye Kaya, savaşın son bulması için sadece Kürt annelerinin değil, her annenin de bu sorumluluğu taşıması gerektiğini söyledi.

HAVAR DERYA - WAN

Bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü ama Türk devletinin Kürtlere dayattığı savaş devam ediyor. Barış Anneleri'nden Zekiye Kaya, barış yanlılığının öncelikle beyinde ve yürekte başlaması gerektiğini belirterek, “Dünyanın karanlıktan kurtulup aydınlanması kalpteki mumun yakılması ile başlar” dedi.

Nazi Almanyası'nın 1 Eylül 1939’da Polonya'ya saldırısıyla İkinci Dünya Savaşı patlak verdi ve bu savaş, tarihin gördüğü en yıkıcı savaşlardan biri oldu. Milyonlarca insan hayatını kaybetti, ülkeler tahrip oldu ve insanlık büyük acılar yaşadı. Bu tarih baz alınarak 1954’te BM Genel Kurulu tarafından 1 Eylül'ün "Uluslararası Barış Günü" olarak kutlanması kararı aldı. 1 Eylül, dünya genelinde barışı teşvik etmek, çatışmaları sona erdirmek ve insanların daha barışçıl bir geleceğe yönelmelerini teşvik etmek amacıyla kutlanıyor.

Kürtler açısından ise son 20 yıldır 1 Eylül Dünya Barış Günü, genellikle barışın, eşitliğin, hakların korunmasının ve çatışmaların sona erdirilmesinin vurgulandığı bir çerçevede ele alınıyor. Kürt kadınlar, çatışma bölgelerinde genellikle hem sivil halkın bir parçası olarak etkilenir hem de cinsiyete dayalı şiddete maruz kalıyor. Kürt kadınlar, 1 Eylül’de bu tür zorluklara dikkat çekerek kadınların barışın korunmasında ve inşasında oynadığı önemli rolü vurguluyor. Kürt kadınlar, sadece kendi halkı açısından değil, aynı zamanda tüm dünyada barışın ve insan haklarının savunucuları olarak rol oynuyor. Bu rol gereği oluşan Kürt Barış Anneleri hareketi, barış ve adalete duyulan ihtiyacı vurgulayan etkili bir sivil toplum örneği oldu.

Kenetlenelim

Barış Anneleri'nden Zekiye Kaya ile 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle barışı konuştuk. Zekiye Kaya, Hakkarili. 90’lı yıllarda köylerinin yakılmasından sonra Van’a göç ediyorlar. Leyla Güven ile başlayan açlık grevleri eylemlerine katıldığı ve hapishanelerden cenazelerin çıkmaması yönünde yapılan açıklamada yer aldığından birkaç kez gözaltına alındı ve hakkında üç dosya var. Yaklaşık 24 yıldır barışa dönük çalışmalarda yer alan Kaya, “Bu topraklarda gençler ölmesin artık! Hiçbir insan öldürülmek için doğmuyor. Bunu hiçbir inanç kabul etmez” dedi. Zekiye Kaya, bu konuda yapılacak en önemli yaklaşımın barış yanlısı olan toplumun her bireyinin kenetlenmesi olduğunu söyledi.

Ölümlerin büyük acılara yol açtığını ifade eden Barış Annesi Zekiye Kaya, hiçbir annenin çocuğunun yaşamını yitirmesini kabullenemediğini hatırlatarak, tam da bu nedenden dolayı annelerin her zaman barışı savunduğunu kaydetti.

Her anne sorumludur

Özellikle Kürt kadınının tarihsel olarak da barışa öncülük ettiğini hatırlatan Kaya, şöyle devam etti: “20-30 yıl öncesine kadar bile aileler arasında ya da bireyler arasında yaşanan kavgalarda kadınlar yere tülbentini attığında o kavga, nedeni ne olursa olsun sona ererdi. Bu durum, toplumun kadına saygısının bir örneği olduğu gibi, kadının barışın adeta adı olduğunu da gösterir. Yoksa toplumun kadından duyduğu korkudan değildi. Bizler Barış Anneleri olarak her zaman her adımımızı barışa vesile olmak için attık. Barışa ve adalete hazırız, çünkü bizler çatışma ortamlarında yaşamını yitiren çocukların anneleriyiz. Savaşın son bulup barışın tesis edilebilmesi için sadece Kürt annelerine değil, savaşın acısını yaşayan her annenin de bu sorumluluğu taşıması gerekiyor.”

Yoksullaştıran da savaştır

Savaş harcamalarının ülkeleri ekonomik olarak da krize soktuğunu belirten Kaya, bu durumun halkı yoksullaştırdığını söyledi. Barış yanlılığının öncelikle beyinde ve yürekte başlaması gerektiğini ifade eden Zekiye Kaya, “Halklar arasında, bireyler arasında birlik-beraberlik ve karşılıklı anlayış köprüleri kurulmadan sadece sözlerle barış bir hayaldir. Dünyanın karanlıktan kurtulup aydınlanması kalpteki mumun yakılması ile başlar. Umarım ki dünya halkları barışın aydınlığını tam anlamıyla hissedebilir ve savaşın yerine sevgi ve anlayış hüküm sürer” şeklinde konuştu.

Mitingler bugün

Dünyanın her tarafında savaşların yaşandığını ifade eden ve tüm barış yanlısı kesimleri barış için bir araya gelmeye çağıran Kaya, Van ve Amed’de bugün yapılacak mitinglere işaret ederek, şunları ekledi: “Van Barış Anneleri adına herkesi Van Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde yapılacak olan 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingine çağırıyorum. Bu mitingin tüm halkların kardeşliğine, beraberliğine ve barışa vesile olmasını diliyorum.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.