Her gün, her dakika buradayız

Kadın Haberleri —

Sakine Cansız(Sara) anma

Sakine Cansız(Sara) anma

  • Kadınlar, Türk polisi ve jandarmasının ablukasına rağmen Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’i mezarı başında andı. “Burası itaat edenlerin değil, yaşamı mücadeleye çevirenlerin yeri” mesajını veren kadınlar, her gün ve her dakika ayakta durmaya devam edeceklerini belirtti.

Sakine Cansız (Sara), Fidan Doğan (Rojbîn) ve Leyla Şaylemez’in (Ronahî) şehadeti üzerinden 11 yıl geçti. Her biri adı ve cesaretiyle tarihe geçerken, onlardan ilham alan kadınlar da aynı cesaretle yeniden yeşeriyor. Kadınlar 6 Ocak’ta Fransa’nın başkenti Paris’te katliamın gerçekleştiği yere akın ederek “Vazgeçmiyoruz” mesajını verdi. Dün de Kurdistan ve Avrupa’da birçok noktada alanlara çıkarak katliam aydınlatıncaya ve gerçek katiller ortaya çıkarılıncaya kadar bir adım geri atmayacaklarını haykırdı. 

PKK kurucularından Sakine Cansız, Kurdistan Ulusal Kongresi (KNK) Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve Kürt Gençlik Hareketi üyesi Leyla Şaylemez Paris’te 9 Ocak 2013’te MİT’e bağlı bir tetikçinin eliyle katledilmişti.

Bakurê Kurdistan’da da kadınlar Mereş, Dêrsim ve Mersin’e giderek şehitleri mezarı başlarında andı. Anma programını takip eden Mezopotamya Ajansı (MA), kadınlar anmada Türk polisinin ablukasına maruz kaldığını yazdı.