Herkes elini taşın altına koymalı

Sebahat Erdoğan Sarıtaş

Sebahat Erdoğan Sarıtaş

  • Yeşil Sol Parti Milletvekili Sebahat Erdoğan Sarıtaş, mevcut hükümetin darbe anayasasını bile uygulamadığına vurgu yaparak, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki hukuksuzluğun son bulması için herkesin harekete geçmesi gerektiğinin altını çizdi.

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tecrit altında tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’dan, 30 aydır haber alınamıyor. Aile ve avukatlarının yaptığı görüşme başvuruları, “disiplin” adı altında verilen cezalarla engelleniyor. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Sêrt Milletvekilli Sabahat Erdoğan Sarıtaş, Abdullah Öcalan şahsında Kürtlere tecrit uygulandığını belirtti.

Genel seçimlerin ardından yeniden yapılanma sürecinde yapılan yüzlerce toplantıda halkın en büyük talebinin Abdullah Öcalan’dan haber almak ve özgürlüğü olduğuna işaret eden Sarıtaş şunları söyledi: “Tüm sorunların çözümü için İmralı kapıları açılsın. Bu kapılar ne zaman açılsa, ekonomik ve hukuki anlamda bir çözüm yoluna gidiliyor. Hem Kürt halkı için hem diğer haklar için tecrit biran önce sona erdirilmeli.”

Darbe anayasasını bile uygulamıyorlar

Darbe döneminde hazırlanan anayasanın dahi uygulanmadığı bir süreçten geçtiklerini kaydeden Sarıtaş, “Birçok ulus Sayın Öcalan’ın Ortadoğu için ne kadar önemli olduğunun farkında. Halklara armağan ettiği paradigmanın yaşamsallaştırılması talepleri var. Dünyanın birçok yerinde bu talep dile getiriliyor. Ortadoğu da gelişen krizin çözümü olarak Sayın Öcalan’ın geliştirdiği paradigmayı görüyorlar” ifadelerini kullandı.

Ağırlaştırılmış bir şekilde devam eden tecride dair uluslararası hukukun sessiz kalmasına da tepki gösteren Sarıtaş, “CPT başta olmak üzere uluslararası hukukun biran önce harekete geçip, mutlak tecrit ile işkenceye dönüşen bu hukuksuzluğu sona erdirmesi gerekiyor. Halklara düşen ise mücadele ağı oluşturarak mutlak tecridi kaldırtmaktır” şeklinde konuştu. SİİRT

 

*****

Aileler İmralı’ya gitmek için başvuru yaptı

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ile vasisi Mazlum Dinç, görüşme talebiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ve İmralı Cezaevi Müdürlüğü’ne başvuru yaptı. İmralı’da tutulan tutuklular Ömer Hayri Konar’ın kardeşi Ali Konar, Hamili Yıldırım’ın kardeşi Polat Yıldırım ile Veysi Aktaş’ın kardeşi Melihe Çetin de görüşme talebiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ile İmralı Cezaevi Müdürlüğü’ne başvurdu. Daha öncede defalarca kez başvuru yapan aileler herhangi bir cevap alamıyor.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.