Hevrin Xelef şifa dağıtıyor

Kadın Haberleri —

3 Mayıs 2022 Salı - 21:00

Dest-Dan Kadın Meclisi, Hevrin Xelef Şifa Bahçesi'nde çalışıyor.

Dest-Dan Kadın Meclisi, Hevrin Xelef Şifa Bahçesi'nde çalışıyor.

  • Türk devletinin Rojava’ya dönük işgal saldırısında katledilen Kürt siyasetçi Hevrin Xelef’in ismi Berlin’deki Şifa Bahçesi’nde yaşatılıyor. Baharla birlikte bahçeyi ekime hazırlayan kadınların esin kaynağı ise Jinwar Kadın Köyü. 

HAKAN TÜRKMEN / BERLİN

Hevrin Xelef Şifa Bahçesi Berlin’deki kadınların yaşam alanlarından. Dest-Dan Kadın Meclisi ile mülteci kadınlar ve çocuklar için yaptıkları çalışmalarla bilinen Flamingo e.V’nin ortaklaşa yürüttüğü Hevrin Xelef Şifa Bahçesi projesinin yürütücüleri Susanne Rößling, Zilan Sarah Kößler ve Şermîn Güven çalışmalarını gazetemize anlattı. 

Hevrinler yaşam bulsun

Kadınlar olarak doğa ile bütünleşerek bir birliktelik ve yaşam alanı sağlamak istedikleri için bahçeyi kurduklarını belirten Dest-Dan Kadın Meclisi üyesi Susanne Rösling, “Ataerkil zihniyete karşı mücadele yürüten, bu yolda katledilen, tecavüze uğrayan, sürgün olan ve savaşlarda en çok zarar gören bizler, örgütlenip bu zihniyete karşı mücadele için yola çıktık. Erk egemen zihniyete karşı mücadele yürüten Hevrin Xelef de canice katledildi. Hevrinlerin yaşam bulması, yeni Hevrinlerin yetişmesi için bahçeye bu ismi uygun gördük. Bahçe de sebze yetiştirip, elde ettiğimiz miktar ile Jinwar kadın köyüne destek oluyoruz” dedi.

.
Zilan Sarah Kößler ve Şermîn Güven 

Öcalan için ağaç ekimi 

Bahçeyi tüm kadınların fikir alış veriş yaptığı ve dil, din, ırk ayrımı yapmaksızın kadınların mücadele alanı olarak tanımladıklarını ifade eden Rösling, “Bitki ve ağaç ekiyoruz. Sebze yetişiyoruz. Çocuklar ise burada oynuyor. Kadın yaşamını inşa etmeyi hedefliyoruz. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğum günü olan 4 Nisan’da ağaç diktik. Bu günü seçmemizin önemi büyük. Öcalan, kadın özgürlükçü paradigması ile kadınlara özgür yaşamı, mücadele boyutlarını sunması ile bizim açımızdan önemlidir. Bu yüzden yeniden yaşam olarak, yeni ve sonsuz yaşamı bu günde ektik” diye belirtti. Rösling, her alanda her zaman mücadele edeceklerini de sözlerine ekledi. 

Bilgi yeni nesillere aktarılıyor

10 yıldır Berlin’de yaşayan Zilan Sarah Kößler, çocuk ve gençlik terapistti. 2019 yılında bahçe projelerinin onaylanması ile birlikte 500 metrekarelik alanı aldıklarını söyleyen Kößler, projenin içinde doktor, ebe, avukat, sanatçı, bahçıvan ve terapistlerinde olduğu çok sayıda kişinin yer aldığı bilgisini verdi. Projelerinde kadın bilimi olan Jineoloji’yi temel aldıklarını sözlerine ekleyen Kößler, nesiller boyunca kadınlardan kadınlara sözlü olarak aktarılan şifalı otlar ve bitkiler konusundaki bilgileri doğal tarih alanlarında yakalamayı, korumayı ve aktarmayı amaçladıklarını dile getirdi.