Heyva Sor'un Apê Musa'sıydı

Dosya Haberleri —

15 Ocak 2021 Cuma - 23:00

SEX MUSA

SEX MUSA

  • “İlk başta kendi maaşlarını ortaya koyarak kurdukları bir kurumdur Heyva Sor. Temellerini attıkları Heyva Sor bugün dört parça Kürdistan’a yardım götürebilecek kadar büyüdü. Apê Musa 7/24 çalışan ve hizmet eden biriydi. Onun gündüzü ve gecesi yoktu. Her an her yere ulaşan ve koşturan biriydi.”

DENİZ BABİR/BONN

 

Kürt Kızılayı olan Heyva Sor a Kurdistanê’nin en eski emektarlarından Şex Musa, 1 Ocak günü hayatını kaybetti. Efrînli olan, 70’li yıllardan itibaren sürgünde yaşayan Şex Musa, hayatını mücadeleye adamış, çevresindeki herkesin gönlünü kazanmış, emektarlığıyla tanınan biriydi. Korona nedeniyle 67 yaşında aramızdan ayrılan Şex Musa’yı onu yakından tanıyan aile fertleri ve çalışma arkadaşlarından dinledik.

Şex Musa’nın hem kardeşi hem de yoldaşı olan Cemal Musa, aile olarak her zaman Kürtlük bilincini taşıdıkları söyleyerek ağabeyini anlatmaya başlıyor. 

 

Kürt oldukları için dışlandılar  

Bunda Erivan Radyosu’nun etkisinin büyük olduğuna vurgu yapan Musa, "Aile olarak sürekli radyoyu dinlerdik. Bize Kürt olduğumuzu unutturmuyordu. Böylece ulusal duygularımızı hep diri tutuk. Stranlar, şiirler ve melodiler ulusal olarak bugünlere gelmemize çok yardımcı oldu" diyor. 

Gençlik yıllarında kardeşiyle birlikte Esad rejimine askerlik yaptıkları dönemlerde, Kürt oldukları için ciddi anlamda dışlandıklarını anlatan Musa; "Askerlik yıllarımızda da bizi dışladılar. Kürt olduğumuzu kabul etmiyorlardı. Bizim için çok çetin bir süreçti. Dışlanma, Araplaştırma vardı, Kürt değilsiniz deniliyordu" sözleriyle asimilasyon politikalarına dikkat çekti. 

Musa, 1974 yılında ilk önce kendisinin ardından da kardeşinin Almanya’ya geldiğini aktardı.