Hukuk ve adelet yok, kadın kırımı var

9 Ağustos 2021 Pazartesi - 18:00

.

.

  • 3 Ağustos’ta Esra Hankulu’nun Ankara’nın Mamak ilçesinde ölü bulunması üzerine başlatılan soruşturmada Aleyna Çakır’ın da ölümünün baş faili olan Ümitcan Uygun tutuklandı. Kadınlar, Aleyna ve Esra’nın ‘şüpheli ölümleri’ ile fail Uygun’a yönelik cezasızlık politikasını Jinnews’ten Sevim Sütçü’ye değerlendirdi.

3 Ağustos’ta Esra Hankulu’nun Ankara’nın Mamak ilçesinde ölü bulunması üzerine başlatılan soruşturmada Aleyna Çakır’ın da ölümünün baş faili olan Ümitcan Uygun tutuklandı. Kadınlar, Aleyna ve Esra’nın ‘şüpheli ölümleri’ ile fail Uygun’a yönelik cezasızlık politikasını Jinnews’ten Sevim Sütçü’ye değerlendirdi.
 HDP Sincan İlçe Eşbaşkanı Fatma Kılıçarslan, fail Ümitcan Uygun’un daha önce tutuklanmış olması gerektiğini söyledi.
“Kadın cinayetleri için gerekli adımlar atılmış olsaydı hem Aleyna hem de Esra hayatta olurdu” diyen Kılıçarslan, İpek Er olayını hatırlattı.
Kılıçarslan devamla şöyle söyledi: “Kadın cinayetleri, çocuk istismarı ve katliamlar karşısında devletin ciddi anlamda cezasızlık politikası ile yanıt verdiğini düşünüyoruz. Failleri kollayıp, korunduğunu görüyoruz. Bunu nereden görüyoruz? Musa Orhan’dan görüyoruz. Aleyna ve Esra’yı katleden Ümitcan Uygun’dan görüyoruz. Bunu nereden görüyoruz? HDP İzmir il binasında Deniz Poyraz yoldaşımızı katleden Onur Gencer’e, ‘Abiciğim senin adın neydi?’ diye sorarak onu alandan koruyarak kaçırmasından görüyoruz.”
Cezasızlık politikasına artık son verilmesini isteyen Kılıçarslan, “Bir günde üç-dört kadın katlediliyor. Bu ülkede kadın kırımı var” dedi. 

Hukuk ve adalet yok
Konya’daki ırkçı saldırıya da değinen Fatma Kılıçarslan: “Kürt aileye yönelik saldırıları görüyoruz. Eğer 12 Mayıs'ta aile koruma talep ettiğinde, korunsaydı gerçekten hak, hukuk olmuş olsaydı failler tutuklanır ve serbest gezemezlerdi ve Dedeoğulları ailesi bugün katledilmezdi” dedi.
“Bu ülkede hukuk ve adalet olsaydı Emine Şenyaşar 154 gündür Urfa Adliyesi’nin önünde beklemek zorunda kalmayacaktı” diyen Kılıçarslan, katillerin anayasanın gücüyle korunduğunu dile getirdi.

Cezasız kalıyorlar
Feminist aktivist İlay Kadiroğlu da yaşanan cezasızlık politikasına dikkat çekti. İlay Kadiroğlu, “Kamuoyunun baskısına rağmen hiçbir şekilde ceza almıyorlar ve cezasız kalıyorlar. Uygun da bunların en büyük örneklerden bir tanesi. Uygun ve ailesinin, AKP/MHP ile olan ilişkileri gizli, saklı bir şey değil ve apaçık ortada” diye konuştu. 
Kadiroğlu konuşmasında Uygun ailesinin cinayetteki rolüne de değinerek şöyle dedi: Aleyna Çakır’ın davası hala sürerken Uygun’un annesinin ‘intihar’ süsü verilerek öldürülmesinin arkasında babası ve abisi olduğunu biliyoruz.” 

Mücadeleye devam
“Katledilmek, tacize uğramak kaderimiz değil” diyen İlay Kadiroğlu, Bize karşı uygulanan bu sistematik müdahalelere karşı bağışıklık kazanarak birlikte ele ele, kol kola mücadele vermeliyiz. Biz bugün bunu aşacak güçteyiz ve bunun farkındayız. Mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.