IADL: Kimyasalı araştırın

Dünya Haberleri —

Uluslararası Demokrat Hukukçular Birliği (IADL)

Uluslararası Demokrat Hukukçular Birliği (IADL)

  • Uluslararası Demokrat Hukukçular Birliği (IADL) Türk devletinin kimyasal saldırılarının araştırılması için bağımsız bir soruşturma açılması çağrısında bulunarak imza kampanyası başlattı. 

IADL, Türkiye’nin kimyasal saldırılarına ilişkin bağımsız bir soruşturma açılması talebiyle bir imza kampanyası başlattı. Dünyadaki tüm avukatları ve hukuk çalışanlarını kampanyaya katılmaya çağıran IADL, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) üye devletlerin kimyasala ilişkin bağımsız bir soruşturma için harekete geçmesini talep ediyor. 

Üye devletler soruşturma talep etmeli

Almanca, İngilizce, Fransızca, Kürtçe, Türkçe gibi birçok dilde hazırlanan dilekçe metninde şu ifadeler yer alıyor: “Türkiye Cumhuriyeti’nin Kürdistan Bölgesel Yönetimi topraklarında 2021’den beri sürdürdüğü operasyonlarda, kimyasal silah kullanıldığına dair ciddi bulgular, açıklamalar ve görüntüler  sosyal medyada ve haber kanallarında yer almaktadır. Kimyasal Silahlar Sözleşmesi (CWC)’ye göre sözleşmeye taraf devletlerin kimyasal silah kullanması kesinlikle yasaklanmıştır.Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’nin uygulama organı; Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW)’dir. OPCW tarafından bağımsız bir soruşturmanın önünün açılması için OPCW’ye üye devletleri soruşturma talep etmeye çağırıyoruz.”

21 Aralık’a kadar sürecek kampanyaya şu adres üzerinden katılmak mümkün: https://forms.gle/ uWjefDZggXki3wEi6

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.