İki bin kişi toprak altında

Dünya Haberleri —

Papua Yeni Gine heyelan / Foto:AFP

Papua Yeni Gine heyelan / Foto:AFP

  • Papua Yeni Gine'de meydana gelen heyelanda ölenlerin sayısı 2 bini aştı. Diri diri gömülen binlerce insanı kurtarmaya çalışanlar kazma kürekler ve çıplak elleriyle toprağı kazıyor.

Güney Pasifik ülkesi Papua Yeni Gine'de meydana gelen heyelanda ölenlerin sayısının 2 bini aştığı bildirildi. Cuma günü meydana gelen toprak kaymasında Uluslararası Göç Örgütü (IOM) toprak altında hayatını kaybeden kişi sayısının 670 olduğunu açıklamış ve bu sayının artabileceği uyarısında bulunmuştu. Hükümetin son açıklaması bu öngörüyü teyit ederken, yönetim uluslararası toplumdan resmen yardım çağrısında bulundu. 

Ulusal Afet Merkezi müdür vekili pazar günü Birleşmiş Milletler'e (BM) gönderdiği mektupta heyelanın "2 binden fazla insanı canlı canlı gömdüğünü" ve "büyük bir yıkıma" neden olduğunu söyledi. Ayrıca ülkedeki IOM misyonunun başkanı Serhan Aktoprak, pazar günü yaptığı açıklamada, kurtarma ekiplerinin yerin altı ila sekiz metre derinliğinde hayatta kalanları bulma umudunu yitirdiğini söyledi.

Aktoprak, "İnsanlar durumu kabullenmeye başladı ve önemli düzeyde bir keder ve yas var." diye ekledi.

Yaklaşık dört futbol sahası büyüklüğündeki alanın toprak altında kaldığını belirten yetkililer ülkenin ana otoyolunun kapandığını, bu sebeple de yardım konvoylarının su ve diğer malzemeleri ulaştırmakta zorlandığını ifade etti.

Sosyal medya kanallarında paylaşılan görüntülerde köylülerin kazma, kürek veya çıplak ellerle toprağı kazarak yakınlarını çıkarmaya çalıştıkları görülüyor.

Care International'ın Bölgedeki Direktörü Justine McMahon Pazartesi günü ABC televizyon kanalına yaptığı açıklamada, "Evler yaklaşık sekiz metre yüksekliğinde bir toprak tabakasının altında kalmış durumda. Çok fazla toprak ve enkazın kaldırılması gerekiyor" dedi. McMahon, bölgede yaklaşık 4 bin kişinin yaşadığını söyledi. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.