İktidar yargısının zorbalığı sökmedi

  •  Kobanê Davası'nda iktidarın yargı kolu görevini yerine getirerek, rehin tutulan siyasetçi Sebahat Tuncel'i konuşturmak istemeyen mahkeme heyetine rest çekildi. Tuncel, kürsüyü terk etmedi. 
  •  Söz verilen siyasetçiler Kışanak, Yüksekdağ ve Yıldırım da Tuncel'i işaret ederek savunma yapmadı. Mahkeme heyetinin, polisleri salmasını da dikkate almayan siyasetçiler ve avukatları, tavrını sürdürdü. 

Kobanê Davası’nda siyasetçilerin söz hakkı engellendi, siyasetçiler alkışlar ve sandalyelere vurarak, durumu protesto etti. 

DAİŞ’in Kobanê’ye işgal saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eşbaşkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu 21’i tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobanê Davası’nın 15. duruşması, birinci gününde Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görüldü.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davanın duruşmasına çok sayıda avukat, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Dirayet Dilan Taşdemir, Züleyha Gülüm, Murat Sarısaç da katıldı. Sincan Cezaevi'nde tutulan siyasetçiler duruşma salonunda hazır bulunurken, farklı cezaevlerindeki siyasetçiler ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlandı.

Kürtçe savunmaya 'tercüman getir' engeli

Tutuksuz yargılanan siyasetçilerden Sibel Akdeniz, Varto Ağır Ceza Mahkemesi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlandı. Akdeniz, Kürtçenin Dimilkî lehçesinde savunma yapmak istediğini söyledi. Akdeniz, cezaevinde Dimilkî lehçesinde savunma hazırlamak için materyalleri olmadığını ve çıktıktan sonra savunmasını hazırladığını dile getirdi. Ardından söz alan iddia makamı, tercüman hazır edilmesi ardından Akdeniz’in savunmasının alınmasını istedi. Mahkeme heyeti ise Akdeniz’in Türkçe dilekçe yazdığını belirterek, tercüman hazır edilmesi talebini reddetti. Heyet, Akdeniz’den tercüman getirebileceğini belirtti. Avukat Çiğdem Kozan, mahkeme heyetinin kararına itiraz etti. Heyet, itirazı kabul etmedi. Söz alan avukat Kenan Maçoğlu’nun dosyaya giren evrakları okuma talebi de mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

Tuncel'in savunmasına müdahale 

Tartışmanın ardından Demokratik Bölgeler Partisi(DBP) eski Eşbaşkanı Sebahat Tuncel söz aldı. Mahkeme heyetinin avukatlara söz hakkını tanımayarak kaos yarattığına vurgu yapan Tuncel, mahkeme heyetine, “Kanuna uygun bir savunmaya izin verecek misiniz” diye sordu. Tuncel’in sorusu üzerine mahkeme heyeti, savunma yapmasına müsaade etmeyerek, Amed Büyükşehir Belediyesi eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak’a söz verdi.

Kışanak savunmaya zorlandı

Mahkeme heyetinin tavrına karşı Kışanak, Tuncel’in kürsüde olduğunu belirti. Kışanak, mahkeme heyetinin kendisine baskı uyguladığını ve savunma yapmaya zorlandığına dikkat çekti. Dosyaya dair evrakların kendilerine geç geldiğini ve inceleme fırsatı bulamadıklarını kaydeden Kışanak, mahkeme heyetinin kendilerine “öyle ya da böyle size ceza vereceğiz, ben sizi dinlemeyeceğim” tavrı takındığını söyledi.

Yüksekdağ da savunma yapmadı

Kışanak’ın sözlerinin bitmesini beklemeyen mahkeme heyeti, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ’a söz verdi. Mahkeme heyetinin tavrına tepki gösteren Yüksekdağ, mahkemenin iktidarın yargı kolu gibi davrandığına işaret etti. Mahkeme heyetinin iradelerini kırmayacağını vurgulayan Yüksekdağ, Tuncel’in savunma hakkının verilmesini istedi. “Burada yaptığınız yargılama biçimi, yarın sizin yargılanma biçiminiz olacak. Bunun farkında mısınız ey Erdoğan, ey Bahçeli, ey iktidarın ortakları” diye seslenen Yüksekdağ, şimdi savunma yapmayacağını söyledi. 

Yıldırım: Söz hakkı Tuncel'in

Söz alan siyasetçi Gülser Yıldırım, Kürtçe konuşarak, durumun ne hukuki ne de insani olduğunu söyledi. Yıldırım, “Hukuk derken Saray hukukundan değil, gerçek hukuktan bahsediyorum. Hukuk uygulansaydı Sebahat Tuncel’e yönelik bu tavır olmazdı.Karşınızdaki Kürt olunca bu tavırlar en üst seviye çıkıyor. Savunma yapın diyorsunuz ama binlerce sayfayı iddianameye koymuşsunuz, bu durumda bunların okunması ve savunma yapması mümkün müdür” diye sordu. Savunma yapma olanaklarının olması gerektiğini bir kez daha ifade eden Yıldırım, “Savunma olanaklarının oluştuğu bir ortamda savunma yaparız. Sebahat Tuncel’e söz hakkı verilsin. Mikrofon açılsın” dedi.

Tuncel kürsüyü terk etmedi

Kürsüde olan Tuncel’in yerine oturması yönünde mahkeme heyetinin ısrar etmesiyle salonda gerginlik yaşandı. Söz hakkı karşılana kadar kürsüyü terk etmeyeceğini söyleyen Tuncel’in talebi “disiplin bozma” olarak heyet tarafından tutanaklara geçirildi. Salondaki tutuklu siyasetçiler Aynur Aşan, Zeynep Karaman da Tuncel’e söz verilmemesi üzerine kürsüye gelmedi. Tutumunu devam ettiren mahkeme heyeti, siyasetçiler ve salondaki avukatlar tarafından alkışlarla protesto edildi.

Tuncel: Neden korkuyorsunuz?

Protesto ardından avukat Kenan Maçoğlu’nun gelen evrakların okunması talebi yerine getirildi. Söz hakkı karşılanmayan siyasetçi Sebahat Tuncel, “Neyden korkuyorsunuz” diye sordu. Israrla Tuncel’e söz vermeyen heyetin tutumu salonda bir kez daha alkışlarla protesto edildi. Salondaki alkışlara rağmen heyet dosyaya gelen evrakları bağırarak okumaya devam etti.

Devlet güçlerini saldı

Gelen evrakların okunması sırasında avukat ve siyasetçiler, ısrarla hukuksuzlukları dile getirmek için itirazlarını sürdürdü. Bu sırada mahkeme heyeti, salonda bulunan devlet güçlerine avukatlara saldırı talimatı verdi. Polisler salonda bulunan avukat Kemal Akalın’ı zorla yerine oturtmaya çalıştı. Bu sırada polis ile avukatlar arasında da gerginlik yaşandı.

Kadın siyasetçiler çıkmak istedi

Polisin saldırısı sırasında evrakları okumaya devam eden mahkeme heyetini kadın siyasetçiler salonu terk ederek, protesto etmeye çalıştı. Polis, kadın siyasetçileri engelledi. Salondan çıkmaları engellenen siyasetçiler sandalyelere vurarak, alkışlarla mahkemeyi protesto etti. Avukatların olayın protesto etmesi üzerine polis ve avukatlar arasında tartışma yaşandı. Bu sırada siyasetçi Nazmi Gür fenalaştı. Gür’ün fenalaşması üzerine salona sağlık ekipleri geldi. Gür’e yapılan müdahale ardından duruşma devam etti.

Öğleden sonra verecekmiş

Söz hakkının elinden almasının ardından uzun bir süre kürsüde bekleyen Sebahat Tuncel, kürsüden indi; duruşmaya ara verildi. Mahkeme Başkanı Yıldıray Kaya, tüm yaşananlar boyunca söz talebini karşılamadığı siyasetçi Sebahat Tuncel’e çıkışta dönerek, “Öğleden sonra söz hakkı vereceğim” dedi.  ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.