İmralı'da 6 aylık yasak daha

Êdî bes e ji tecrîda Îmraliyê re

Êdî bes e ji tecrîda Îmraliyê re

  • Türk Adalet Bakanlığının 38 aydır hiçbir haber alınmamasına rağmen 'tüm haklarından yararlanıyor, tecrit yok' dediği Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a, 13'üncü kez 6 aylık avukat görüş yasağı getirildi. Avukatları engelleyen infaz hakimliği kararları, gizli, keyfi ve hukuk dışı yürütülüyor.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım’a 6 aylık yeni bir avukat görüş yasağı verildi. Avukatlar, karara karşı AYM’ye başvuruda bulunacak.

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde tecrit altında rehin tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'dan, 25 Mart 2021'de kardeşi Mehmet Öcalan ile yaptığı kesintili telefon görüşmesinden bu yana haber alınamıyor. Haber alamama durumu devam ederken, Abdullah Öcalan ile İmralı’da tutulan Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım’a 6 aylık yeni bir avukat görüş yasağı verildi.

Asrın Hukuk Bürosu avukatları, görüşmesinin sağlanması talebiyle Bursa 2. İnfaz Hakimliği’ne başvuruda bulundu. Avukatlar, başvuru sonrası müvekkilleri hakkında 3 Mayıs’ta yeni bir 6 aylık avukat yasak kararı verildiğini öğrendi. Yasağın gerekçesi hakkında avukatlara herhangi bir bilgi verilmedi. Karara dair yapılan itirazlar reddedildi. Avukatlar, verilen yasak kararına karşı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruda bulunacak.

8 yılda 13 avukat yasağı

Abdullah Öcalan’a son olarak 31 Ekim 2023'te 6 aylık avukat görüş yasağı kararı verilmişti. Hakimlik, yasak kararının içeriği ve dosya örneğinin verilmesi talebini “güvenlik” bahanesiyle reddetmişti. Avukatların, yasak kararına karşı bir üst mahkemeye yaptığı itiraz da reddedilmişti.

OHAL boyunca Temmuz 2016'da verilen yasak, Şubat 2018'e kadar sürdürüldü. Bu tarihten sonra avukat görüşü 6 aylık sürelerle yasaklanmaya başladı. Son yasak kararıyla birlikte Abdullah Öcalan’a son 8 yılda en az 13 kez avukat görüş yasağı kararı verilmiş oldu. 

Avukatlar dün yine başvurdu

Abdullah Öcalan’ın avukatları, müvekkilleri ile görüşme talebiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ve İmralı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğüne dün yeni başvurularda bulundu. Başvurular, Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Mazlum Dinç, Rezan Sarıca, Raziye Öztürk ve Faik Özgür Erol tarafından yapıldı. Avukatlar, İmralı’daki diğer müvekkilleri Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş için de görüşme başvurusu yaptı.

Bakanlık inkar ediyor

DEM Parti milletvekillerinin tecridin kaldırılması, aile ve avukat ziyaretlerinin yapılması için 7 Aralık 2023'te Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanlığına (İHİK) yaptığı başvuruya, Adalet Bakanlığına bağlı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü yanıt vermişti. Müdürlük, Abdullah Öcalan’ın haklarından faydalandığını ve tecridin olmadığını iddia etmişti. Müdürlük, disiplin cezaları nedeniyle aile görüşmelerinin engellendiğini belirtiyor fakat bu disiplin cezalarının hangi sebeplerle oluşturulduğu, neden üçer aylık periyotlar halinde (15 Mart 2023-26 Haziran 2023-27 Eylül 2023) verildiği ve disiplin yargılama süreçlerinin neden avukatlardan bilhassa gizlenerek yürütüldüğünü izah etmiyor.

Gizli ve hukuk dışı

Avukatları engelleyen infaz hakimliği kararlarının gizli, keyfi ve hukuk dışı yürütüldüğünü belirten Asrın Hukuk Bürosu, İmralı Cezaevi’nin son 8 yılı aralıksız kurulan bu sistematik ve keyfi disiplin cezaları, avukat yasaklamalarıyla örüldüğünü vurguluyor.

Hakları gasp ediliyor

Asrın Hukuk Bürosu, İmralı’da bütün hakların sistematik bir şekilde ihlal edildiği, aile ve avukatların hiçbir şekilde görüştürülmedikleri, kendilerine gönderilen çok sayıda mektuba tek bir cevabın geri gelmediği, telefon iletişiminin sağlanamadığı, sağlık koşulları hakkında hiçbir bilginin olmadığı, dış dünya ile tüm bağlarının kesildiği işkence koşullarına işaret ediyor. Asrın Hukuk Bürosu'nun verdiği bilgiler şöyle:

* Abdullah Öcalan ile 27 Temmuz 2011'den bu yana, 2019'daki (2 Mayıs 2019, 22 Mayıs 2019, 12 Haziran 2019, 18 Haziran 2019 ve en son 7 Ağustos 2019) 5 avukat görüşü dışında yaklaşık 13 yıldır tek bir avukat görüşü gerçekleştirilemedi. 6 Ekim 2014'ten bu yana 5 aile görüşü (11 Eylül 2016, 12 Ocak 2019, 5 Haziran 2019, 12 Ağustos 2019 ve en son 3 Mart 2020) dışında bütün aile görüşmeleri engellendi.

* Veysi Aktaş, Hamili Yıldırım ve Ömer Hayri Konar ile İmralı’ya götürüldükleri 9 yılı aşkın süre boyunca tek bir avukat görüşü gerçekleştirilemedi. Aktaş ve Konar, 2015’ten bu yana aileleri ile yalnızca üç defa; Yıldırım yalnızca iki defa görüşebildi. Diğer bütün görüşme talepleri reddedildi.

* 27 Nisan 2020 ve 25 Mart 2021'de yapılan telefon görüşmeleri dışında başka telefon görüşmesi yapılamadı.

* İmralı’ya avukatları tarafından düzenli olarak gönderilen mektuplara ise son 38 aydır tek bir yazılı cevap gelmedi.

* Abdullah Öcalan'ın 25 Mart 2021'de kardeşi Mehmet Öcalan ile 4-5 dakika sürüp kesilen telefondan bu yana da kendilerinden hiçbir şekilde haber alınamadı.

İnsanlık dışı işkence

Asrın Hukuk Bürosu'na göre; İmralı’da üç yılı aşkın haber alamama hali tecridin katmerleşmiş hali olarak insanlık dışı bir işkence biçimidir. İmralı’yı hukuksal bir karadeliğe dönüştürmek tecrit siyasetini, tecrit uygulamasına dair idari ve politik kararı görünmez kılmaya yetmemektedir. Artık İmralı’daki ağırlaştırılmış ve olağanüstü rejimin taşınamadığı, sürdürülemediği ve izah edilemediği ortadadır.

Büro, Adalet Bakanlığı ve İmralı yargı çevresini, mevcut hukuk düzeninin dışında yürütülen mutlak iletişimsizlik koşullarına, özgürlüğü gasp eden kararlara son vermeye, Türkiye Meclisi Başkanlığı, İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyelerini ve milletvekillerini, kamuoyunu demokratik bir hukuk düzeni ile barışçıl bir gelecek için duyarlılığa ve söz konusu uygulamalara dur demeye çağırıyor. BURSA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.