İngiliz hükümeti çark ediyor

Dünya Haberleri —

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak

  • İngiltere, Brexit kapsamında kaldırılması öngörülen yaklaşık 4 bin AB kanunundan yalnızca 600'ünü kaldırmaya hazırlanıyor. 

Sıkı Brexit yanlılarının en önemli vaatlerinin başında iş dünyası ve muhalefetin yasal belirsizlik ve bürokratik kaosa yol açacağı gerekçesiyle itiraz ettiği AB yasalarını kaldırmak geliyordu. Londra yönetimi 2023 yılı sonuna kadar geriye kalan yaklaşık 4 bin AB kanunundan yalnızca 600'ünü kaldıracak şekilde yasa değişikliği önerdi.
Parlamento süreçlerinden geçen Kalan AB Kanunları (REUL) tasarısı yürürlükteki AB kanunlarını aksi açık bir şekilde belirtilmedikçe bu yıl sonunda otomatik olarak kaldırılmasını öngörüyor ve Başbakan Rishi Sunak'ın sözcüsü ocak ayında tasarının ertelenmeyeceği sözünü vermişti.
Fakat İş ve Ticaret Bakanı Kemi Badenoch yaptığı yazılı açıklamada "Hükümet bugün halihazırdaki tasarıya 2023 sonunda kaldırılması öngörülen yasaların listelendiği bir düzenleme getiriyor" ifadelerini kullandı. 
Badenoch bu sayede hangi kanunların kalacağını vurgulamak yerine hangilerinin kaldırılacağının belirlenmesi ile iş dünyası için netlik sağlanacağını belirtti.
Badenoch, İngiltere'nin AB'den ayrılmasından bu yana 1000 kanununa kaldırıldığını ya da değiştirildiğini 500 kanunun daha kaldırılmak üzere parlamentoda ele alındığını vurguladı. LONDRA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.